Патентното ведомство на Република България и Съюзът на изобретателите в България връчиха наградата „Изобретател на годината” и „Иновативна фирма” в три категории.
В категория „Електротехника и електроника” бе отличен проф. дтн инж. Тони Драгомиров за изобретенията „Мощностен превключвател за стъпален регулатор на напрежение с две вакуумни дъгогасителни камери на фаза” и „Предизбирач за стъпален регулатор на напрежение”.
В категория „Машиностроене и строителство” наградата (статуетката „Изобретател” и грамота) получиха проф. д-р Костадин Костадинов, проф. д-р Пенка Генова, доц. д-р Владимир Котев и доц. д-р Тихомир Тянков за изобретението „Микроелектромеханично устройство за манипулатори”.
В категория „Химия и биотехнологии” бе награден екип от изобретатели - Omar A. Al-Hartomy, Falleh Al-Solami, Ahmed D. Al-Ghamdi, проф. дтн инж. Николай Дишовски, д-р инж. Петрунка Малинова и Farid El-Tantawy за изобретенията: „Електропроводим композитен материал и композит за поглъщане” и „Екраниране на електромагнитни излъчвания”.
Иновативна фирма на 2015 г. стана „АМГ ТЕХНОЛОДЖИ“ ООД, Ботевград за патенти за технологии и конструкции на силициеви микроприбори, както и свързани с тях нови методи за измерване и контрол с високотехнологично приложение. Наградата връчи проф. Камен Веселинов – председател на Патентното ведомство.
Двама учени бяха вписани в Златната книга на българските откриватели и изобретатели за цялостния им принос към техническите и естествените науки и изобретателската дейност.
Проф. дфн дтн Марин Ненчев работи в областта на лазерната техника и квантовата електроника. Притежател е на 37 авторски свидетелства и патенти за изобретения, част от които са реализирани в изследователска апаратура за експериментални проучвания във водещи чуждестранни научни центрове.
Проф. д-р Аргир Живондов работи в областта на генетиката, селекцията и семепроизводството при овощните култури. Автор и съавтор на 21 нови овощни сорта. Сред тях са първите български сортове череши, създадени чрез ин витро метода ембриокултура.