ЕВРОПАЛАТИ – Асоциация на европейските търговско-промишлени палати, посреща със смесени чувства амбициозната цел за 35-процентов праг на енергийната ефективност до 2030 година, гласуван от Европейския парламент на 17 януари т.г.
Асоциацията принципно приветства решението на Европейския парламент да намали прага до по-приемливи нива от предложените от Комисията за промишленост, изследвания и енергетика, но и подчертава, че задължителните прагове крият рискове, които следва да бъдат разисквани по време на предстоящия тристранен диалог. Сред рисковете се откроява възможността тези регулации да влязат в конфликт с други климатични и енергийни политики, както и със самото функциониране на Схемата за търговия с емисии. В допълнение, това може да забави икономическия растеж, ако не се предвиди достатъчна гъвкавост в периодите на увеличено производство.
Арналдо Абруцини, гл. изпълнителен директор на ЕВРОПАЛАТИ, коментира, че „в крайна сметка трябва да приемем, че най-близките плодове от енергийната ефективност са вече събрани. Праг от 35% би изискал по-значимо пестене на енергийни мощности в сравнение с предишни години. Толкова прогресивно развитие е единствено възможно, ако европейците коренно променят своя начин на живот – нещо, което не следва да бъде налагано чрез повишение на цените на енергията или по-често въвеждане на режима на тока.“
В момента ЕВРОПАЛАТИ призовават участниците в тристранния диалог ефективно да обърнат внимание на тези въпроси и да запазят праговете за енергийна ефективност на приемливо ниво.