Първото по рода си изследване на трансграничната трудова мобилност между България и Румъния е публикувано в сайта на Българо-румънската търговско-промишлена палата.
Изследването представя нови към момента данни за перспективите за заетост, препятствията и възможностите за трудова мобилност между двете държави с акцент върху осемте български области и седемте румънските окръга на трансграничния регион.
Направено е проучване на тенденциите за социално-икономическо развитие на региона. Включени са резултатите от допитване сред 146 български и румънски фирми относно потребностите им от работна сила и готовността им да наемат служители от съседната държава, както и оценките им за основните пречки пред трудовата мобилност и нуждите от ключови компетентности в ситуация на трансгранична заетост. Изнесени са данни за услугите в подкрепа на квалификацията, публичните политики относно нуждите от специалисти, а също така и практическа информация за законодателството в сферата на заетостта, трудовите правоотношения, нивата на заплащане и перспективите за растеж, местните практики при наемането на служители.
Изследването е новаторско не само с тематиката си, но и с териториалния си обхват, тъй като е първото по рода си, което обхваща трансграничната зона България – Румъния. Новаторски е също и подходът да се направи съпоставителен анализ между двете държави по всички включени теми.
Проучването е осъществено чрез преглед на нормативни документи, стратегии и планове, анализ и обобщение на данни от анкети, срещи и интервюта с ключови фирми и институции и други методи.
Данните от проучването са основа за бъдещите услуги на Агенцията за трансгранична трудова мобилност „ВИЗА“, които предстои да бъдат предоставяни от средата на тази година.
Проучването е първата голяма инициатива по проект „ВИЗА – Агенция за трансгранична трудова мобилност“, който се изпълнява от БРТПП в партньорство с Асоциацията за устойчиво развитие Слатина (Румъния, окръг Олт) с финансиране от програма Интеррег V-A Румъния – България. То е публикувано на български и на румънски език. С пълния текст можете да се запознаете на следния адрес: http://www.brcci.eu/wp-content/uploads/2018/01/Report-VISA-BG.pdf