Назад

Оценката за текущата икономическа ситуация на финансовите посредници остава задоволителна


Финансовите посредници запазват положителната си оценка за текущата икономическа ситуация. Това показва последното издание на тримесечния бюлетин на Министерството на финансите „Финансов сектор: оценки и очаквания" *.

Очакванията на анкетираните финансови посредници са да се запази темпът на икономически растеж през третото тримесечие, броят на заетите в икономиката да остане близо до този от второ тримесечие, инфлацията да продължи да се забавя, а лихвените проценти по депозити и кредити в лева и евро да са без съществена промяна.

Финансовите посредници очакват индексът на потребителските цени да забави темпа си на нарастване спрямо предходното тримесечие. Отговорите на анкетираните са разнопосочни, но обобщената им оценка сочи, че предвижданото повишение на цените за трето тримесечие няма да е силно. Очакванията от предходната анкета за слабо ускорение на инфлацията през второто тримесечие се реализираха. Процесът на дезинфлация продължи без прекъсване до април 2024 г., когато инфлацията достигна най-ниската си стойност за последните три години от 2.5% на годишна база. През май и юни годишният темп на инфлация отчете леко ускорение, съответно до 2.7% и 2.8%, което се дължеше на поскъпването на енергийните стоки и услугите.

Очакванията от предходното издание относно броя на заетите в икономиката като цяло се запазват и през третото тримесечие според финансовите посредници няма да има съществена промяна. Обобщената им оценка остава на положителна територия, но е поскоро близка до неутралното равнище. Основният дял от анкетираните (56%) очакват броят на заетите да остане без промяна, а 31% да нарасне, като инвестиционните посредници са най-оптимистично настроени. Съгласно бизнес анкетите на НСИ за стопанската конюнктура през м. юни 2024 г., секторите в които оценката за движението на персонала за следващите 3 месеца се подобрява са строителство и услуги, докато леко се влошават при търговията на дребно. В промишлеността през май и юни също има подобрение на балансовите оценки относно очакванията за динамиката на персонала през следващите три месеца, което може да се дължи и на сезонни фактори. Възможно е тенденцията на намаление на заетостта в сектор „Промишленост“, която се наблюдава през последните 12 месеца, да се запази до края на годината поради продължаващите затруднения с външното търсене в някои от промишлените дейности.

Междуфирмената задлъжнялост се очаква да нарасне през третото тримесечие на годината според мнението на финансовите посредници. Претеглената им балансова оценка се покачва спрямо миналия брой на изданието, като най-категорични в преценката си са инвестиционните посредници, следвани от УД и ПОД. В същото време, търговските банки остават по-оптимистично настроени относно очакваното финансово състояние на компаниите през следващите 3 месеца. Оценките на мениджърите от бизнес анкетите на НСИ показват, че балансовата оценка относно финансовите проблеми се е подобрила (намаляла е) през второто тримесечие спрямо първото за компаниите в търговия на дребно и строителството, докато в сектора на услугите ситуацията се влошава. При промишлеността балансовата оценка на предприемачите относно финансовите проблеми се подобрява минимално през второто тримесечие.

-------------
*Изданието представя очакванията на широк кръг финансови посредници по отношение на основни макроикономически показатели и фактори, отнасящи се до извършваната от тях дейност. Осъществява се на базата на анкетиране на търговски банки, инвестиционни посредници, управляващи дружества и пенсионно-осигурителни дружества. Събраните отговори са получени до 19 юли 2024 г.