Националният осигурителен институт информира, че от 1 февруари 2013 г. влиза в сила Спогодба между Република България и Република Сърбия за социална сигурност и Административно споразумение за нейното прилагане.
Ратифицираната спогодба се основава на принципите на еднаквото третиране на гражданите от двете държави в областта на социалната сигурност и дефинира задължението за приложимост в тази сфера само на едно от държавните законодателства. Чрез нея се установява правилото за сумиране на осигурителни периоди за придобиване право на парични обезщетения и помощи, както и възможността за износ на парични обезщетения.
В материалния обхват на спогодбата от българска страна са включени медицинските услуги извън обхвата на задължителното здравно осигуряване, медицинската помощ в обхвата на задължителното здравно осигуряване, както и държавното обществено осигуряване за временна неработоспособност, майчинство, старост, инвалидност, трудова злополука, професионална болест, безработица; смърт и семейните помощи за деца.
Размяната на ратификационни документи между Република България и Република Сърбия е осъществена на 18 декември 2012 г. Разпоредбата на чл. 36, ал. 2 от Спогодбата регламентира, че същата влиза в сила от първия ден на втория месец, следващ месеца, в който са разменени ратификационните документи.
От деня на влизане в сила на тази спогодба в отношенията между Република България и Република Сърбия се прекратява действието на Конвенцията по социалното осигуряване между Народна република България и Федеративна народна република Югославия от 1958 г. Тази конвенция Република България ще продължи да прилага в отношенията си, свързани със социалната сигурност с Черна гора и Босна и Херцеговина.
Придобитите права по действалата до 1 февруари 2013 г. конвенция не се губят и пенсионерите ще продължават да получават пенсиите си.