На 31 май 2013 г., в град Пловдив, се проведе дванадесетото редовно заседание на Комитета за наблюдение на Оперативна програма „Развитие на човешките ресурси" 2007-2013 г.
По време на заседанието бе одобрен Годишният доклад за изпълнението на ОП РЧР за 2012 г. От доклада стана видно, че изминалата календарна година е най-добрата за програмата от гледна точка на нейното финансово изпълнение. Целият ресурс на програмата е програмиран и насочен към схеми, намиращи се в процес на изпълнение. През 2012 г., договорените средства са нараснали с над 30%, плащанията - почти два пъти, а верифицираните и сертифицираните разходи - над два пъти. Темповете на напредък се запазват и през настоящата година. За това свидетелства фактът, че договорените средства възлизат на над 92% от общия бюджет на програмата, плащанията надхвърлят 965 млн.лв. (40% от бюджета на програмата), верифицираните и сертифицираните разходи са достигнали съответно 32 и 27% от бюджета на програмата.
Годишният доклад също така показа, че успоредно с финансовия напредък, 2012 г. е била много успешна и от гледна точка на начина, по който ОП РЧР е подкрепила политиките на пазара на труда, образованието и социалното включване. Над 76 500 безработни лица са включени в заетост благодарение на оперативната програма, от които около 50 хиляди души само през 2012 г. През изминалата година, 62 хиляди безработни лица от общо над 96 500 души успешно са повишили своите знания и умения. Близо 58 хиляди заети са завършили успешно обучения, с което общият им брой надхвърля 181 хиляди души. Близо 230 са фирмите, получили финансова помощ за подобряване условията на труд на работното място.
В сферата на образованието, общият брой на учителите, включени в програми за обучение и за повишаване на квалификацията надхвърли 4 300, а над 2 750 са докторантите, постдокторантите, специализантите и младите учени, включени в програми за развитие на научния потенциал. Близо 90 хиляди са включените в мерки, насочени към превенция на ранното отпадане от училище, около 600 хиляди са децата и учениците, участвали в извънучилищни дейности. Броят на студентите, получаващи стипендии за насърчаване на академичните постижения и научното развитие, доближи 97 хиляди души.
В сферата на социалното включване, броят на хората, получили социални услуги в домашна среда или в общността, е нараснал с над 60 хиляди души. Подкрепени са 60 социални предприятия, а близо 1 100 е броят на подкрепените благодарение на ОП РЧР доставчици на социални услуги в общността.
В рамките на заседанието, членовете на Комитета за наблюдение одобриха промени в критерии за избор на операции с цел пренасочване на освободен финансов ресурс в размер на 22 729 000 лв. Предложенията бяха мотивирани с очаквания за икономии, които ще възникнат в хода на изпълнението на проектните дейности по схеми „Ученически и студентски практики", „Квалификация на педагогическите специалисти" и „ИКТ в образованието", „Изграждане и въвеждане в експлоатация на национална система за електронен обмен на данни в областта на социалната сигурност, за целите на Регламенти 883/2004 и 987/09 - EESSI" и „Повишаване ефективността на контролната дейност на Изпълнителна агенция "Главна инспекция по труда". Общо 21 00 000 лв. от освободения финансов ресурс се насочва към схема „Подобряване на качеството на образованието в средищните училища чрез въвеждане на целодневна организация на учебния процес", чийто бюджет се увеличава от 172 000 000 лв. до 193 000 000 лв. По същата схема делът на разходите, които могат да бъдат правени за извършване на строително-ремонтни дейности и закупуване на оборудване и обзавеждане, се увеличава от 10% на 22% от допустимите разходи. Тези средства ще бъдат използвани за оборудване на стаи за самоподготовка и на помещения за занимания по интереси и за отдих за учениците от І до VІІІ клас, включени в полуинтернатните групи (ПИГ) в средищните училища, както и за закупуване на учебни пособия и материали за провеждане на дейностите по целодневна организация на учебния процес в средищните училища.