В четвъртък, 16 януари 2025 г., между 11:30 и 13:30ч. българско време, по време на извънредна среща на Комитета по международна търговия към Европейския парламент, членовете на комитета ще обсъдят с Марош Шефчович, комисар по въпросите на търговията и икономическата сигурност, търговските аспекти на споразумението между ЕС и Меркосур след финализирането на преговорите на 6 декември 2024 г.
По същество търговското споразумение ще премахне вносните мита за различни продукти. За страните от ЕС ще стане по-евтино и по-лесно да изнасят сирене, вино, лекарства и автомобили за страните от Латинска Америка. В замяна, страните от Латинска Америка ще могат да изнасят месо, соя, автомобилни части и суровини на по-достъпни цени.
След 25 години преговори Европейският съюз и Южният общ пазар, по-известен като Меркосур и включващ Бразилия, Аржентина, Уругвай и Парагвай, подписаха споразумение за свободна търговия и сътрудничество. С ратифицирането на документа ще бъде създаден пазар от близо 800 милиона граждани, ще се намалят потребителските цени и ще се насърчат инвестициите. Тази забележителна сделка, също така, дава сигнал, че двата единомислещи континента все още могат да защитават основана на правила либерализация на търговията на фона на нарастващия протекционизъм, деглобализацията и геополитическата фрагментация.
Преговорите между Европейския съюз и Меркосур — два от най-големите търговски блокове в света — започнаха през 1999 г. През 2019 г. Европейската комисия постигна предварително споразумение със страните от Меркосур. В основата си, сделката намалява митата върху промишлените стоки в страните от Меркосур, като същевременно либерализира търговията със селскостопански продукти в Европейския съюз – сектор, дълго време защитен от европейските политики.
Споразумението обаче беше в застой с години поради съпротивата на Франция и други страни от ЕС, които поискаха екологични гаранции от Бразилия и изразиха загриженост относно потенциалните загуби за европейските фермери. В същото време, протекционистките правителства на Бразилия и Аржентина не дадоха приоритет на ратификацията.
На 6 декември 2024 г. в Монтевидео беше подписано ново споразумение. Тази забележителна сделка е най-голямата, сключвана някога от ЕС, и единствената, която Меркосур има с голям търговски блок, което означава, че европейските продукти ще навлязат на пазара при много по-добри условия от американските или японските продукти. Той премахва митата върху над 90 процента от двустранната търговия, спестявайки на европейските износители 4 милиарда евро годишно, като същевременно предоставя на южноамериканските продукти преференциален достъп до европейските пазари, особено за селскостопански стоки, където Меркосур има силно сравнително предимство.
По информация от Центъра за стратегически и международни изследвания досега търговските отношения между двата региона се представят по-слабо от техния потенциал, особено в търговията със стоки. Споразумението има за цел да промени тази динамика, отваряйки силно защитения пазар на Меркосур за европейски промишлени стоки. Например, предишните тарифи за автомобили, текстил и машини варираха от 14 до 35%. Споразумението също така гарантира защитата на 357 европейски географски индикатори, като стимулира износа на специални селскостопански продукти като вина и сирена.
Освен това, европейските компании ще получат по-добър достъп до пазарите на Меркосур за обществени поръчки, секторите на услуги с висока стойност и критични суровини като литий. В замяна, Европейският съюз ще намали митата върху селскостопански продукти и други стоки и ще допринесе с 1,8 милиарда евро чрез инициативата Global Gateway в подкрепа на зеления и цифров преход на Меркосур.
Освен икономическите аспекти, сделката включва ангажименти за високи трудови стандарти и засилва придържането към Парижкото споразумение за климата. Мерките за предотвратяване на обезлесяването — ключово искане на Европейския съюз — също са част от споразумението.
Като цяло сделката се стреми да увеличи търговията и инвестициите чрез създаване на предвидима икономическа среда, намаляване на тарифните и нетарифните бариери и насърчаване на растежа и просперитета, особено за малките и средни предприятия.
Процесът на ратификация поставя значителни предизвикателства, особено от европейска страна. В Меркосур споразумението трябва да бъде одобрено от националните парламенти, но дори ако някои страни не успеят да го ратифицират, сделката пак ще важи за други, които го направят.
В Европейския съюз обаче процесът е по-сложен. След като споразумението бъде преведено на всички езици на страните-членки на ЕС, то ще отиде в Европейския съвет за ратификация, където страните от ЕС са представени от техните министри на търговията. Най-малко четири държави, представляващи най-малко 35 процента от населението на ЕС, могат да блокират споразумението. Франция, Австрия и Полша заявиха, че се противопоставят на споразумението, но ще им трябва друга голяма държава, която да отхвърли споразумението на Европейския съвет. Италия може да се присъедини към тях, но също така е възможно в следващите месеци гаранциите, които Европейската комисия предлага на европейските фермери, да са достатъчни, за да убедят по-скептичните страни.
Ако споразумението не бъде блокирано, то трябва да бъде ратифицирано от Европейския парламент. Това одобрение се отнася само за ратифицирането на онези разпоредби, които попадат в изключителната компетентност на Европейския парламент, главно тези, свързани с либерализацията на търговията, и не изискват ратификация от националните парламенти. Останалите разпоредби, които включват аспекти на юрисдикцията и суверенитета, като механизми за уреждане на спорове или защита на инвестициите, трябва да бъдат единодушно одобрени от националните парламенти, за да влязат в сила. Разпоредбите на споразумението, свързани с политическия диалог и сътрудничество, също изискват единодушно одобрение от националните парламенти.
Следователно, дори ако процесът на европейска ратификация протича гладко, прилагането на намаленията на митата ще отнеме няколко месеца, а останалите елементи може да отнеме повече от година.
Но във всеки случай подписването на това споразумение за партньорство демонстрира силния интерес към либерализация на търговията сред страните, които предпочитат поддържането на отворен икономически ред, основан на стабилни и предвидими правила в контекста на заплахи за сътрудничеството и потенциални търговски войни.
За да проследите дискусията посетете:
https://multimedia.europarl.europa.eu/en/webstreaming/inta-committee-meeting_20250116-1015-COMMITTEE-INTA