• Транспортната свързаност на Балканите и търговско-икономическата интеграция на страните от региона остават във фокуса на дейността на Асоциацията през 2025 г.
• Търговската палата на Черна гора ще председателства Асоциацията през 2025 г.
Заместник-председателят на Българската търговско-промишлена палата д-р Васил Тодоров взе участие в Общото събрание на Асоциацията на Балканските търговски палати /АВС/, което се проведе в края на миналата седмица в Скопие. Домакин на събитието бе Търговската палата на Северна Македония, която бе начело на АВС през 2024 г. Във фокуса на отминалото председателство бяха износът, инвестициите и инфраструктурата като ключови двигатели за по-голяма производителност и растеж, които улесняват търговията и взаимосвързаността и насърчават засилено икономическо сътрудничество в региона.
Васил Тодоров участва активно в разговорите и подчерта, че БТПП работи с национални и международни партньори за по-благоприятна среда за предприемачеството, за ръст на неговите инвестиции и за неговото устойчиво развитие. Сред целите на БТПП за периода 2024 – 2028 г. са още повишаване конкурентоспособността на стоките и услугите в страната и региона, развитие на съществуващите форми на гъвкава заетост, стимулиране на младежката заетост, заетостта, съчетана с повишаване на образованието, квалификацията и преквалификацията, разкриването на високотехнологични и високопроизводителни работни места и др., стабилно развитие на националната икономика и засилване на регионалното и международно сътрудничество с цел общо стимулиране на инвестиционната дейност.
Антони Пешев, изпълнителен директор на Търговската палата на Северна Македония, приветства участниците – представители на търговско-промишлени палати от България, Албания, Босна и Херцеговина, Гърция, Сърбия, Румъния и Турция. Той подчерта, че транспортната свързаност на страните от Балканите е от съществено значение за улесняване на търговията, ускоряване на транспорта и по-ефективна регионална интеграция, като по този начин повишава конкурентоспособността на компаниите и подобрява условията за правене на бизнес.
Той също така се позова на сериозните предизвикателства пред световната икономика през 2025 г. като непредсказуемостта на бизнес средата и нарастване на тарифите, което би било лоша новина за предприятията с глобални вериги на доставки.
Вицепремиерът и министър на транспорта на Северна Македония Александър Николоски също присъства на Общото събрание на Асоциацията на балканските палати. Той подчерта, че страната е започнала програма за инфраструктурно развитие, за да използва стратегическото си разположение на Балканите и за да донесе икономически ползи на страната и региона. Програмата включва подобряване на гранични пунктове, ключови транспортни коридори и постигане на по-добра свързаност.
В събитието участва и Рифат Хисарджиклиоглу, председател на Съюза на палатите и стоковите борси на Турция TOBB, който е и председател на Световната федерация на търговските палати. Той заяви, че Балканите, като регион с богата история, култура и икономически потенциал, отдавна са на кръстопътя на глобалните търговски пътища. Въпреки това, за да се възползвате напълно от тази стратегическа позиция, модерната, ефективна и взаимосвързана инфраструктура е не само предимство, но и необходимост.
В частта от дискусията за транспортната свързаност на страните от Балканите, търговските палати от региона заключиха съвместно, че конкурентоспособността предполага подобряване на инфраструктурата, т.е. подобряване на пътните и железопътните транспортни коридори, а крайната цел остава транспортният сектор на региона да бъде напълно интегриран в транспортния пазар на ЕС.
Като се имат предвид приоритетите на Асоциацията за регионално свързване, постигнатият напредък по отношение на въвеждането в експлоатация на зелените пояси между ЕС и Западните Балкани беше приветстван и с призив те да се прилагат на всички съответни граници в пълно съответствие с регламента на ЕС.
Предизвикателствата обаче продължават и пропуските в инфраструктурата остават очевидни. Справянето с тези ситуации е не само критично за отделните държави, но и от съществено значение за способността на региона да се конкурира в световен мащаб и да привлича нови инвестиции – заключиха участниците в събитието.
Бяха обсъдени и актуалните проблеми на икономическата среда на страните от Балканите, включително перспективите на балканските страни за присъединяване към ЕС, както и въпросът за търговско-икономическата интеграция на страните от региона.
През 2025 г. Асоциацията на балканските палати ще бъде председателствана от Търговската палата на Черна гора.