Обществена консултация на Европейската комисия относно три директиви в областта на общественото възлагане
Европейската комисия кани широк кръг заинтересовани страни да се включат в обществена консултация за предоставяне на данни за оценка на трите ключови директиви, които уреждат обществените поръчки в ЕС: директиви 2014/23/ЕС (за концесиите), 2014/24/ЕС (за обществените поръчки) и 2014/25/ЕС (за предприятията за комунални услуги). Обществената консултация и поканата за представяне на данни за оценката на директивите за обществените поръчки са стартирани на платформата на Комисията „Споделете мнението си“. В консултацията до 7 март могат да се включат органи на държавното управление, в т.ч. агенции по обществените поръчки и публични органи, отговарящи за усвояването на средства от ЕС при споделено управление, други публични купувачи, в т.ч. на регионално/местно равнище и централни органи за покупки, социални партньори, представляващи синдикалните организации и работодателите, неправителствени организации, представители на академичната общност и др.
Консултацията е един от инструментите на стартиралата оценка на директивите в областта на обществените поръчки. ЕК ще оцени резултатите и въздействието на тези актове в целия ЕС, дали изпълняват предназначението си, дали постигат заложените в тях цели за постигане на възможно най-ниска цена и дали са подходящи за справяне със сегашните предизвикателства. Оценката се отнася за период от 8 години (2016 – 2024 г.) и обхваща всички държави – членки на ЕС, и държавите от ЕИП. Като част от оценяването ще бъде направен задълбочен анализ на конкуренцията на пазара на обществени поръчки в ЕС.
Публичните органи в ЕС ежегодно изразходват около 14 % от БВП (над 2,4 трилиона евро годишно) за закупуването на услуги, строителство и доставки. В много отрасли, например енергетика, транспорт, управление на отпадъците, социална закрила и предоставяне на здравни или образователни услуги, публичните органи са главните купувачи. Около 48 % от средствата от европейските структурни и инвестиционни фондове се изразходват чрез обществени поръчки.
Директивите за обществените поръчки и ефикасните процедури за възлагане са от решаващо значение за обезпечаване на конкурентоспособността на ЕС в световен план.