В последната си прогноза за системната адекватност на Европа за предстоящия зимен сезон, публикувана на 15.11.2024 г,. Европейската мрежа на операторите на електропреносни системи (ENTSO-E) потвърждава, че ЕС е добре подготвен по отношение на доставките на електроенергия за зимата на 2024-2025 г. и няма рискове пред сигурността на доставките на електроенергия в Европа.
Основните констатации в доклада:
- разполагаемите електропроизводствени мощности, особено от фотоволтаични и вятърни инсталации, са се увеличили допълнително в сравнение с миналата зима
- стабилна разполагаемост на мощности от топлоелектрически централи (предимно газови), сравнима с тази от миналата зима
- водните резерви в язовирите за ВЕЦ са като цяло по-високи от средните, главно в резултат на извънредните валежи в Европа от началото на пролетта
- нивото на съхранение на газ остава високо, като на 1 октомври 2024 г. достига 94%, надхвърляйки целта от 90% до 1 ноември
Съгласно Регламента на ЕС относно готовността за справяне с рискове (EU/2019/941), докладът следва да се основава на различни симулации, като се използват както само пазарни, така и непазарни ресурси.
Прогнозата на ENTSO-E за зимата на 2024-2025 г. подчертава цялостната благоприятна ситуация с адекватността на електроенергийните ресурси в Европа за предстоящата зима. Тя се дължи в най-съществена степен на разширения производствен капацитет на ВЕИ, очакваното стабилно търсене, съпоставимо с миналата година, натрупаните резерви в хидроенергийния потенциал и газовите хранилища на Европа и адекватното планиране на графиците за поддръжка и ремонт на съоръженията. Не се очаква недостиг и на ядрени мощности, както през изминалата зима.
Някои рискове за електроснабдяването могат да възникнат в отдалечени райони като Крит, Кипър и Ирландия, и Малта. В континенталната част на Европа само Финландия и Полша могат да бъдат изправени пред известен риск в случай на изключително неблагоприятни експлоатационни условия, съчетани със студено време и голям брой непланирани прекъсвания. Активирането на непазарни ресурси би намалило значително тези рискове във Финландия, Ирландия, Малта и Полша.
От март 2022 г. Украйна и Молдова са синхронизирани с континенталната европейска енергийна система. Ситуацията в Украйна остава несигурна поради потенциални атаки срещу енергийната инфраструктура, според националните експерти. Операторите на европейски преносни системи ще увеличат капацитета за износ на електроенергия за Украйна и Молдова за тази зима с 400 MW, за да повишат сигурността на доставките, достигайки 2,1 GW от 1 декември 2024 г.
Пълният текст на доклада и придружаващите материали можете да проследите тук.
Уебинарът за представянето на доклада можете да проследите по-долу.