В кризисната ситуация заради епидемията на коронавируса 53.5% от предприятията посочват, че приходите им от продажби на стоки или услуги са намалели през март в сравнение с февруари, 36.3% не отчитат промяна в приходите от продажби, а в дори 9.5% е имало увеличение. Това съобщи Националният статистически институт (НСИ), който проведе ново бизнес изследване сред нефинансовите предприятия, за да установи ефекта на извънредното положение, свързано с COVID-19, върху най-засегнатите сектори на икономиката през март.
Анкетното изследване е проведено от 8 до 21 април, като на случаен принцип са избрани 3770 предприятия с общо 230 хиляди души персонал. Участието в изследването е доброволно, като е предоставена информация от 1348 предприятия (35.8% от включените в извадката), с приблизителен обхват от от 87 хиляди души, наети в тях.
Най-голямо намаление на приходите от продажби на стоки или услуги имат предприятията в икономически дейности, свързани с "Култура, спорт и развлечения, ремонт на домакински вещи и други дейности" - 70.6% спад.
За индустрията този процент е 52.9%, за строителството - 51.2%, а за дейностите, групирани в "Търговия, транспорт и ресторантьорство" - съответно 56.3%
Спрямо персонала 41.8% от нефинансовите предприятия са предприели стъпки за ползване на "платен отпуск". Преминаването към "дистанционна форма на работа" е при 28.0%, а към "неплатен отпуск" са прибегнали 24.4%. Освобождаване/съкращаване на наети лица са предприели 17.2% от участвалите в анкетата предприятия.
Прогнозите на 80.6% са, че ще продължат дейността си
За следващия един месец 80.6% от анкетираните нефинансови предприятия прогнозират, че ще продължат настоящата си дейност, 15.4% смятат, че ще преустановят временно дейността си, а 2%, че ще я прекратят.
Основната единица на наблюдение на НСИ е предприятието, което извършва една или повече дейности на едно или повече места и произвежда стоки или услуги за трети лица. Данните се отнасят за дейността, извършвана на територията на страната през март 2020 г.
Кои сектори от икономиката са представени в анкетата
Икономическите дейности, обхванати от изследването са: индустрия; строителство; търговия, транспорт и ресторантьорство; операции с недвижими имоти; създаване и разпространение на информация и творчески продукти; далекосъобщения; професионални дейности и научни изследвания; административни и спомагателни дейности; култура, спорт и развлечения, ремонт на домакински вещи и други дейности.
В изследването не са включени предприятия, чиято основна икономическа дейност е селско, горско или рибно стопанство; финансови и застрахователни дейности; здравеопазване и социална работа, както и държавното управление и държавното обществено осигуряване.