През 2014 г. дефлацията у нас е 1,4%, показват данните на Националния статистически институт (НСИ). Само през декември индексът на потребителските цени остава без изменение в сравнение с ноември, но намалява с 0,9% спрямо година по-рано.
През последния месец на 2014 г. с най-много поевтиняват облеклата и обувките – с 0,9% основно заради промоциите на търговците в края на годината, хранителните продукти и безалкохолните напитки – с 0,7%, жилищното обзавеждане, домакинските уреди и услугите по обичайното поддържане на дома – с 0,4 на сто.
С 5,4% на месечна база поскъпват развлекателните услуги, а с 0,3% - транспортът и ресторантьорските и хотелиерските услуги. През декември без изменение остават цените на алкохолните напитки и тютюневите изделия, цените в здравеопазването и образованието. Без промяна са и разходите за дома (наеми, текущ ремонт и поддържане), водата и електроенергията.
През разглеждания месец в групите на нехранителните стоки газообразните и течни горива за битови нужди поевтиняват, съответно - с 4% и 4,9%, дизеловото гориво - с 5,1 на сто, бензинът А 95Н - с 1,8%, А 98Н - с 2,0%, а газта с 5,5%.
През декември поскъпват други енергийни източници като въглища - с 0,9%, и метан - с 0,2%. Освен това цените на самолетните билети за международни полети са с 57,3% по-високи, докато комплексните услуги за почивка и туристическите пътувания са по-скъпи с 16,1%, а услугите по краткосрочно настаняване в хотели - с 5%. Това е така основно заради началото на зимния сезон през декември, през който са и коледните и новогодишни празници, когато има по-голямо търсене.
В последния месец на 2014 г. по-скъпи са били хлябът (с 0,2%), пресните млека (+0,4%), яйцата (+1,6%), маргаринът (+1,4%), зелето - с 30,2%, морковите (+2,4%) и други. По-евтини пък са били оризът (-1,3%), месото от домашни птици (-1,8%), свинското месо (-1,3%), каймата (-1,4%), а сиренето и кашкавалът, съответно - с 0,6 и 1,2 на сто. Поради сезонния характер цитрусовите и южните плодове поевтиняват с 13,3%.
През декември цените на стоматологичните услуги са се увеличили с 0,1%, докато цените на лекарствата и другите фармацевтични продукти и цените на лекарските услуги са на равнището на предходния месец, отбелязват още от НСИ.
През декември цените в т. нар. малка потребителска кошница (100-те най-необходими стоки и услуги с тегла, каквито имат те в бюджетите на най-бедните 20% от домакинствата) намаляват с 0,2% спрямо ноември, но са с 0,4% по-високи в сравнение с декември 2013 г. С най-голям принос за месечната дефлация в малката кошница са поевтинелите с 0,3% хранителни продукти, докато цените на услугите и нехранителните стоки остават без промяна.
Пълните данни ТУК