През периода януари - март износът на стоки от България за трети страни намалява с 2.7% в сравнение със същия период на 2019 г. и е на стойност 4.8 млрд. лева, показват публикуваните днес данни на Националния статистически институт. През март, в средата на който бе въведено извънредното положение, спадът е с 8% спрямо година по-рано и е на стойност 1.5 млрд. лв., показват още данните.
През трите месеца най-голям ръст в сравнение със същия период на 2019 г. е отбелязан в секторите "Мазнини, масла и восъци от животински и растителен произход" (54.6%) и "Храни и живи животни" (41.8%).
Най-голям спад се наблюдава в сектор "Минерални горива, масла и подобни продукти" (30.8%).
Вносът до края на март намалява с 1.1% на годишна база до 6 млрд. лева. Най-голям е стойностният обем на стоките, внесени от Русия, Турция, Китай и Египет. Само през март вносът се свива с 1.7% спрямо същия месец на предходната година и е в размер на 1.8 млрд. лeвa.
Най-голямо увеличение за трите месеца има в секторите "Мазнини, масла и восъци от животински и растителен произход" (58.7%) и "Необработени (сурови) материали, негодни за консумация (изкл. горивата)" (55.5%).
Най-голям спад се наблюдава в сектор "Минерални горива, масла и подобни продукти" (23.4%).
Външнотърговското салдо на България е отрицателно и е 1.2 млрд. лв. За март то е на стойност 305.7 млн. лева.
Обобщените данни заедно с тези с ЕС показват износ за трите месеца за 14 млрд. лв., което е с 1.1% по-малко в сравнение със същия период на 2019 година. Само за март общият износ е за 4.4 млрд. лв. и намалява с 8.8% спрямо същия месец на предходната година.
За трите месеца са внесени стоки за общо 15.5 млрд. лв., или с 1.1% по-малко спрямо същия период на 2019 година. През март общият внос на стоки намалява с 6.3% спрямо същия месец на предходната година и е за 5 млрд. лв.
Общото външнотърговско салдо е отрицателно през периода януари - март и е на стойност 1.5 млрд. лв.