Автор: Д-р инж. Лъчезар Хрисчев – гл. ас. във ВСУ „Любен Каравелов”, ръководител на работна група на БАИС, УАСГ и НИСИ, подготвила „Проект на Указания за проектиране, изпълнение, контрол, приемане и експлоатация на подови настилки и подови покрития”
Първият и основен принцип, който много често се нарушава при реализирането на подовите настилки и покрития, е изборът на подходящ тип настилка, отговаряща на изискванията за дълготрайност при задоволяване на съответните специфични изисквания, продиктувани от типа на сградата и отделните помещения в нея.
Проектните решения за подовите настилки и подовите покрития на сгради и съоръжения се представят обикновено в част „Архитектурна” на инвестиционните проекти, като съгласно чл. 28, ал.1, т. 4 на Наредба 4 от 21.05.2001 г. за обхвата и съдържанието на инвестиционните проекти „Част архитектурна представя решения за създаването на устойчива, здравословна, безопасна, хигиенична и достъпна за всички архитектурна среда”.
Често срещана практика е строежите да се изпълняват по проекти, разработени във фаза „Технически проект”. В такъв случай, съгласно изискванията на Наредба 4 от 21.05.2001 г., е необходимо в проекта да бъдат конкретизирани „материалите или минималните изисквания към тях, за обработката на ......, подове, тавани, стълбища и други части на сградата” (чл.33, ал.1), а освен това „В случаите, когато се предвижда изпълнение на строителството по одобрен технически проект, същият се допълва в процеса на строителството с необходимите детайли, достатъчни за изпълнението на СМР” (чл.33, ал.3).
В проектните решения трябва да бъдат определени следните характеристики на подовите покрития, когато същите се явяват съществени по отношение на надеждността, експлоатационната годност, дълготрайността и функционалността на изпълняваните подове: якост на натиск; якост на огъване; якост на опън; устойчивост на износване, адхезионна якост; водопопиваемост, а също и някои специални характеристики като: устойчивост на температурни въздействия, в т.ч. и рязка промяна на температурата, химическа устойчивост; реакция на огън; електропроводимост; устойчивост на хлъзгане и др. в зависимост от вида на конкретната настилка и/или покритие. Освен изброените характеристики, в техническата спесификация или в проектното решение може да са предписани изисквания за: равнинност, наклони, замонолитване и др.