Брой 6 (11), 10-01-2012
Ежедневен бюлетин
ISSN 1314-5320

Валутни курсове

НОВИНИ ОТ БРАНШОВИ ОРГАНИЗАЦИИ

Туристически асоциации оспорват промените в Закона за горите

Асоциацията на българските туроператори и туристически агенти (АБТТА) и Българската асоциация за алтернативен туризъм (БААТ) са против подготвяните промени в Закона за горите и заявяват своето неодобрение с писмо до министър-председателя и ресорните министри.

В становището се изтъкват следните мотиви:

„Разширението на съществуващите и изграждането на нови ски-курорти и развитието на тяхната инфраструктура за сметка на качеството на природната среда е встрани от съвременните световни тенденции. Посоката на развитие днес е на устойчиви бизнес модели на туризъм – при тях не се уврежда необратимо природата, или да го кажем икономически – туристическият ресурс. И второ, не по-малко важно – от устойчивият и отговорен туризъм печели малкият и среден бизнес на местните общности, което е много важно за икономически изостаналите райони и задържането на миграционните процеси. Допълнителен момент е, че предпочитанията на по-високоплатежните туристи са именно за такъв вид туризъм, който процентно генерира по-високи приходи, т.к. оперира с по-разнообразни форми на местното наследство, отколкото масовия такъв. Тези разнообразни форми (културен и природен) България е декларирала като своя стратегическа цел в последното издание на стратегията, одобрена от правителството.

България е страна с ниска заетост на легловата база в курортите. Това означава, че капацитетът й отдавна е надхвърлил възможния туристопоток. В рамките на изпращащите пазари и на пазар България скрити резерви за нови туристи няма. Изграждането на нови съоръжения за зимни спортове в планината няма да привлече още туристи и защото:

  • обективните условия за този вид туризъм у нас не издържат на конкурентните условия в утвърдените дестинации. Там, където курортите наистина са повече, те са и пълни, защото активният сезон е много по-дълъг, пистите са на голяма надморска височина (Алпите са по-високи с цели 2000 метра, имат ледници), което е гаранция за надеждна снежна покривка, а съоръженията са над горския пояс – по-малко въздействие върху околната среда.
  • в България ски-сезонът е кратък (до 2-3 месеца) и често проблематичен заради високите температури и слаби валежи.

Създаването на по-мащабна мрежа от ски-съоръжения, неизползваеми средно 9 месеца в годината, ще постави под въпрос развитието на качествен летен туристически продукт в планините. Едно от важните очаквания на туриста изобщо, вкл. и на чуждестранните туроператори, е посещаваните планини и предлаганите маршрути да не минават през или близо до ски писти, лифтове, далекопроводи и т.н., тоест цени се дивата и съхранена от човешка намеса природа.“

Пълния текст на становището вижте тук

НОВИНИ ОТ БТПП
БТПП иска стимулиране на българския бизнес чрез дипломатически средства
На среща с министъра на външните работи Николай Младенов председателят на БТПП обсъди въпроси, свързани с възможностите за подкрепа на членове на Палатата. Още
НОВИНИ ОТ БРАНШОВИ ОРГАНИЗАЦИИ
Туристически асоциации оспорват промените в Закона за горите
Асоциацията на българските туроператори и туристически агенти и Българската асоциация за алтернативен туризъм са против подготвяните промени в Закона за горите. Още
ИКОНОМИКА
КЗК прие насоки за оценка на съответствието на нормативни актове с правилата на конкуренция
Целта е да се идентифицират възможните антиконкурентни въздействия при подготовката на регулаторна рамка още на ранен етап. Още
ДАНЪЦИ, ТАКСИ, ФИНАНСИ
Промяна в ставката по ДДС в Унгария и Ирландия
Считано от 1 януари 2012 г., се променят стандартните ставки ... Още
ЕВРОПЕЙСКИ СЪЮЗ
Тази седмица в Европейския парламент: Кризата с еврото, престъпността в Интернет и разширяването на ЕС
Започващата година се очертава да бъде натоварена за Европейския съюз Още