На 30 август се състоя заключителното заседание на работната група по Договаряне на минимални осигурителни доходи за 2013 г. Обсъдени бяха предложените споразумения и възникналите въпроси по процедурата от приложението на МОД-2013 г. Социалните партньори не постигнаха съгласие.
БТПП и другите национално представени работодателски организации са единодушни, че там, където по една или друга причина няма споразумение, трябва да се запазят минималните прагове от предходната година.
Представителите на синдикатите са да се прилага административното увеличение, като за икономическите дейности, които не са постигнали споразумение, минималните осигурителни доходи да се увеличат с достигнатият среден процент от сключените споразумения .
Работната група реши въпросът да се разгледа на заседание на НСТС, който да вземе окончателното решение. За заседанието на НСТС ще бъде изготвен проект на таблица в два варианта, с размери на тези МОД от 290 лв. и 310 лв. за икономическите дейности, които са посочили не размер в лева, а минимална работна заплата, както и за тези, които не са се договорили.
Според министъра на труда и социалната политика Тотю Младенов, 1.4 млн. работещи в страната ще бъдат засегнати от увеличението на минималните осигурителни прагове, които вече са договорени за 57 от общо 85 икономически дейности в страната. Средното увеличение за тях е около 4.4%, което според Младенов не би трябвало да се отрази негативно на работодателите и не бива да се стига до освобождаване на служители.
С официално писмо до министър Тотю Младенов, от 07.08.2012 г., БТПП изрази позицията, че „административното налагане на ръст на осигурителния доход е неприемлив подход и във вреда на икономиката като цяло, с тежки последствия за малките и средни предприятия, с изкривяване на условията за равностойна конкурентна среда.”
Същото се отнася и за изменението на минималната работна заплата, когато това изменение не е обвързано с ръст на производителността на труда.