В Лисабон, Португалия се провежда 22-та Глобална конференция на GS1 за здравеопазване под мотото „Стандартите GS1 - глобален, хармонизиран подход за повишаване безопасността на пациентите”. Цвета Братанова, главен експерт в GS1 България към БТПП, участва в конференцията.
Акценти в дискусиите са приложението на стандартите GS1 в болниците и уникалната идентификация на медицинските изделия.
През юли 2012 г. Американската асоциация за храните и лекарствата (FDA) публикува предложение за регламент за уникална идентификация на медицинските продукти в САЩ. До март 2013, когато приключва официалният срок за публичното обсъждане, се очаква да бъдат публикувани и окончателните правила. Участниците в конференцията имаха възможност предварително да се запознаят с публикуваното предложение на регламента и съдържащите се в него допълнения и корекции по отношение на формата на данните, класификацията на медицинските изделия, времевата схема за въвеждането и предвиденото изграждане на централна база данни с информация за медицинските изделия.
Къде се намира Европа в това отношение? Доколко публикуваната Европейска директива за медицинските изделия ясно и точно дефинира този въпрос и достатъчно ли е той да остане в юрисдикцията на асоциацията IMDRF, която е изцяло организация на индустрията? Тези въпроси бяха обсъждани на конференцията в Лисабон, като основната идея е, че въвеждането на Уникален идентификатор на медицинските изделия не е просто технически въпрос, а политически. Необходимо е да се разпишат ясни правила от съответните регулаторни органи, необходима е по-добра координация на работата, защото в понастоящем има нужда от използването на глобален стандартизиран подход, който да обхваща всички: производители, дистрибутори, болници и други здравни структури.
Освен да информира за различните направления и приложения на стандартите GS1 в здравеопазването, 3-дневната конференция предоставя възможност представители на отделните участници по веригата за снабдяване в здравеопазването да споделят опит и обменят идеи, с цел подобряване ефективността на процесите и повишаване безопасността на пациентите. Предвидено е и представяне на проекти на различните Национални организации GS1.
GS1 България в сътрудничество с браншови фармацевтични организации, производители и дистрибутори на лекарства, както и фирми, създаващи съответните софтуерни решения, работи за подготовка на страната ни за бъдещо присъединяване към Европейска система за проверка на лекарствените продукти. В тази връзка у нас се провеждат семинари и обучения за повишаване на сигурността на веригата на доставки на лекарства чрез използването на уникални идентификационни номера за маркиране на лекарствените продукти.