В качеството ни на заинтересована страна, конституирана по конституционно дело № 4/2012г., БТПП изпрати становище до Конституционния съд. Делото е образувано по искане на омбудсмана Константин Пенчев за установяване противоконституционността на чл. 147, ал. 1, т. 2 от Гражданския процесуален кодекс. Тя гласи, че банките могат да поискат издаване на заповед за изпълнение, когато вземането се основава на документ или извлечение от счетоводните им книги.
БТПП подкрепя искането на омбудсмана за отмяна на чл. 417, ал. 1, т. 2 от ГПК, като противоконституционен. В становището на Палатата се посочва:
„БТПП счита, че законът следва да създава и гарантира на всички граждани и юридически лица еднакви правни условия за стопанска дейност, като предотвратява злоупотребата с монополизма, нелоялната конкуренция и защитава потребителя.
Нормата на чл. 417, ал. 1, т. 2 от Гражданско процесуалния кодекс (ГПК) действително поставя само определени кредитори – държавни учреждения, общини и банки в по- благоприятно положение при реализиране на техните права спрямо другите правни субекти. По отношение на банките разглежданата разпоредба предоставя възможност само на тях да искат от съда издаване на заповед за изпълнение въз основа на документ на водените от тях счетоводни книги, като търговски дружества, които също водят редовно счетоводство, са лишени от тази възможност. По този начин последните се поставят в неравноправно положение. Считаме, че така записана разпоредбата в горепосочения член от ГПК създава предпоставки за различно третиране и е в колизия с чл. 19, ал. 2 от Конституцията на Република България.”