С кръгла маса БТПП стартира проект „RECULTIVATUR“, свързан с развитието на религиозния туризъм у нас. Основните теми, обсъждани по време на събитието, бяха фокусирани върху препоръки и възможности за създаване на устойчив модел за развитие на нови туристически продукти и услуги на религиозния туризъм в България. В дискусията се включиха туроператори, туристически асоциации и представители на академичните среди.
Участниците се обединиха около тезата, че липсва цялостна стратегия за туризма, която да подпомага наличния потенциал за развитието му, като се използват предимствата на богатото културно-историческо религиозно наследство, географското положение и благоприятния климат. Поклонническият туризъм в България е ниша, която изобщо не се развива. Същевременно в световен план той набира все по-голяма скорост. Със своите над 2000 храм-паметника и 160 манастира страната ни има огромен потенциал за развиване на религиозен туризъм. Освен големите храмове, у нас могат да се популяризират нестандартните форми на религиозен туризъм като скалните манастири – Бесербовския и Карлуковския, и колоездачните обиколки за посещение на религиозни обекти.
Бяха представени „добри практики” в България и Европа за рекламиране на нови услуги за развитието на религиозния туризъм чрез: популяризиране на емблематични обекти, познати на пазара; предлагане на продукти на базата на ритуали, обредни традиции и религиозна празничност; разработване на религиозни маршрути, предлагани като пакет туристически услуги.
Споменати бяха и проблемите на инфраструктурата около манастирите, изграждане на подходящи пътища до значими религиозни обекти с цел създаване на удобства за привличане на по-голям туристически поток, обучение на подходящи експерти.
По линия на проекта предстоят още 4 подобни срещи, като целта е да се осигури участието в дискусиите на всички заинтересовани от религиозния туризъм у нас и да се очертаят насоките за внедряването на единен устойчив модел, който да стимулира развитието на този сегмент от туристическия пазар.
Проект „RECULTIVATUR“ се осъществява по Програмата за трансгранично сътрудничество в Югоизточна Европа и в него участват България, Босна и Херцеговина, Гърция, Италия, Румъния, Словения и Унгария. Очаква се да бъдат създадени четири агенции за религиозен туризъм, едната от които в България.