Цялата документация проектите за младежка заетост да се представя в електронен вид, заверена с електронен подпис. Това предложи председателят на БТПП Цветан Симеонов по време парламентарна дискусия за младежката перспектива за растеж на българския бизнес в Европа. Темата бе обсъдена в рамките на Седмото заседание на Съвета за обществени консултации към Комисията по европейските въпроси и контрол на европейските фондове.
Симеонов представи опита на Палатата по проект за създаване на заетост на младежи и коментира: „Седем са предварителните документи за кандидатстване и всичките те се искат да са на хартиен носител. Повечето документи повтарят информация от регистри, които са в ръцете на държавата. Кой трябва да доказва с документ от преди 6 месеца, че съществува в правния мир. Документът за Булстат също се намира в администрацията, останалото може да се декларира и който не вярва, може да извърши проверка. Също така достъпни са регистрите на НОИ и съдебните регистрации. След това вече идва същинската част от документацията по такъв един проект - свидетелство за съдимост на всички лица, които управляват предприятието и кандидатстват за това. Следват ежемесечни планове и отчети на ментора на всеки стажант отделно и всичко това е на книжни носители, които понякога се губят от съответната институция.”
По отношение връзката образование-бизнес председателят на Палатата открои две най-важни неща. Първо, че все още е недостатъчно обучението по предприемачество и може да се въведе още от училище, защото на пазара излизат млади хора, които не са готови да си направят един елементарен бизнес-план. И второ, като се използват европейски примери и практики да се възпитава иновативността у децата с различни методи за откриване и подпомагане на техните интереси и способности.
В заседанието на съвета участваха министри и зам.-министри, посланикът на Кралство Дания у нас Н.Пр. Коре Янсон, представители на неправителствени организации и членове на студентските съвети.
По време на дискусията бяха направени предложения за подобряване на връзката между бизнеса и университетите, оптимизиране на учебните програми във висшите училища, за да бъдат те по-адекватни на нуждите на пазара. Очаква се Народното събрание да приеме на второ четене Законът за младежта, в който са заложени още механизми за подобряване на младежката заетост и образованието.
Участниците в дискусията се обединиха около тезата, че предизвикателството да се намали безработицата сред младежите ще бъде адекватно посрещнато само с генерирането на устойчив растеж. Квалификацията, обучението и стажовете могат да помогнат, но ефектът от тях е относително скромен.