Вече е известно, че годишната класация за най-добрите университети в света за учебната 2012/2013г. на медийната компания „Томсън Ройтерс“ изключва българските университети. Част от пропуските в образованието, за да не попаднем сред световнокласиралите се висши учебни заведения, коментира Цветан Симеонов, председател на БТПП, пред ТВ7.
Той заяви, че без съмнение тези класации и отношението на работодателите са стимул за университетите и амбиция на преподавателите при постигането на по-добри резултати.
„Трябва да се работи върху качеството на образованието, защото все още имаме „бели петна“ за компетенциите, които са нужни на работодателите, а те въобще не са предвидени в програмите“ – коментира г-н Симеонов. Той допълни, че представителите на бизнеса и водещите ръководители и професионалисти от стопанската практика трябва да участват при вземането на решения по какви специалности и на какво да се обръща внимание в учебния процес.
Председателят на Палатата се спря и на факта, че 64% от фирмите имат проблем с намирането на квалифицирана работна ръка и няма синхрон между това от какви специалисти се нуждае бизнесът и какви кадри се подготвят от университетите.
При търсенето на работа за всеки един работодател е от значение образованието на кандидата, защото това спестява предварителното проучване и проверка на задълбочеността и обема знания, което може не всеки път да се прецени, дори при задълбочено интервю. Поради тази причина работодателят има възможността да сключи с кандидата „договор за изпитване“ със срок от 6 месеца. Учебното заведение и авторитетът, който е изградило, също е от голямо значение при подбора на кадри.
Според БТПП би трябвало да се прави ежегоден анализ в сферата на образованието и обучението, на базата на незаетите работни места в бюрата по труда. Така биха се избегнали незаетите работни места и нивото на безработицата би било по-малко.
В рамките на няколко години ще се изясни как да бъдат структурирани програмите и специалностите във висшите учебни заведения.