В норвежката столица Осло започна работа Девета европейска регионална среща на Международната организация на труда (МОТ). В българската тристранна делегация, ръководена от вицепремиера и социален министър Деяна Костадинова, работодателите са представени от председателя на БТПП Цветан Симеонов, а синдикатите - от президента на КНСБ Пламен Димитров.
Форумът на МОТ е посветен на работните места, икономическия растеж и социалната справедливост. Още при откриването на конференцията, ситуацията в Европа бе оценена като много сложна, особено на макроикономическо равнище. „Нещата се политизират, а е необходимо да има трезва преценка на мерките за излизане от кризата“, коментира от Осло председателят на БТПП. По думите му докладът на генералния директор на МОТ се приема като доста разочароващ заради едностранчивия му подход. „Докладът не е достатъчно аналитичен. Гъвкавостта на пазара на труда не е във фокуса на доклада, а под линия. Реформата на пазара на труда се нуждае от по-задълбочено аргументиране. Не са посочени мерките за постигане на ръст на икономиката. Установяването на минималните работни заплати също се оценява като грешен подход“, посочи председателят на БТПП. Той изтъкна, че още в първия пленарен ден е констатирано, че в страните, където има гъвкави форми на заетост и те се използуват активно, пазарът на труда е в много по-добро състояние - като в Германия, например.
„Увеличаването на публичния дълг трябва да се използва много предпазливо“, категоричен е Симеонов. „Ако се предприема за подобряване на образованието - е едно, но ако се ползва за директно финансиране на помощи и други подходи, с които само се консумират средства, без да допринасят за по-добрата перспектива на тези, които ги получават, е неприемливо“, поясни той.