Израелската компания "Volaro" и Посолството на Израел организираха бизнес конференция на тема: "Кибер заплаха - най-успешните израелски технологии и решения в сферата на информационната сигурност 2013 на едно място".
Докладващите специалисти представиха свои уникални технологии и решения за предпазване от кибер атаките, гарантиране сигурността на софтуерни приложения и бази данни, защита на интернет мрежата и прилежащите ѝ инфраструктури, безопасност при осъществяването на транзакции, плащания, комуникации и достъп. От интерес за публиката беше представянето на най-малкия и най-защитен компютър в света.
Официални гости на събитието бяха посланикът на Израел Н.Пр. Шаул Камиза Раз, председателят на БТПП Цветан Симеонов, представители на Министерството на транспорта, информационните технологии и съобщенията и браншови организации от IT-сектора.
"Всяка стъпка за подобряване на киберсигурността в българската икономика ще продължи да бъде подкрепяна от Ръководството и от експертите на Палатата" – подчерта в изказването си председателят на БТПП Цветан Симеонов. "Ние обръщаме специално внимание на предложените възможности в тази област и сме запознати с дейността на фирми като "Воларо Интернешънъл", които дават принос за високотехнологични решения в областите на информационните технологии, медицинския туризъм, фармацията, спешните медицински центрове и др.".
Палатата беше първата организация в България, която компютъризира своя регистър. Председателят на БТПП подчерта важността на киберсигурността, защото повече от 52 хил. фирми са вписани в Търговския регистър на Палатата, като една част от информацията за предприятията няма публичен характер. Ежегодно БТПП издава и заверява десетки хиляди документи, като се съхраняват копия от тях, съдържащи информация с фирмена тайна.
В Арбитражния съд също вече е внедрен софтуер, който е интернет базиран с осигурен паролен достъп само на оторизираните лица.
В публичен план сигурността на информацията е важна, защото тя е част от икономическата среда, която всяка една страна е длъжна да осигури за гражданите си. Затова фирми и технологии като тези, които бяха демонстрирани на конференцията, заслужават да бъдат приветствани и към тях да бъде проявен по-голям интерес от банкови и финансови институции, за чиито клиенти киберсигурността е важен елемент, при ползването на техните услуги.
Освен за споменатите институции конференцията беше полезна и за застрахователни агенции, брокери, телекомуникационни оператори, болници и фирми, които администрират големи бази данни.
Свързано с темата: План на ЕС за киберсигурност за защита на отворения интернет и свободите и възможностите, които той предлага, 7 февруари 2013