Българската търговско-промишлена палата бе домакин на бизнес семинар, целящ да насърчи развитието на бизнес отношенията между България и Китай. Събитието се проведе съвместно с Българо-китайската търговско-промишлена камара (БКТПК).
Над 110 представители на бизнеса, браншови организации и държавни ведомства взеха участие в събитието.
Семинарът бе открит от председателя на БТПП Цветан Симеонов. Той отбеляза, че големият брой участници е сериозен индикатор за интереса към развитие на двустранните връзки.
Виктор Азманов, председател на БКТПК, посочи, че търговските, правни и икономически теми, които са включени в семинара, са от особено значение за развитие на отношенията между двете страни.
Стефан Кинов, главен секретар на БКТПК, представи дейността на Пекинския международен център за управление на марки, който подпомага чуждестранни марки, които да бъдат представени на китайския пазар. Той подчерта, че Българо-китайската търговско-промишлена камара е подписала Меморандум за сътрудничество с Пекинския международен център за управление на марки и ще подпомага набирането на стоки и марки от България.
Най-търсени на китайския пазар са висококачествени хранителни продукти, както и стоки, свързани с мода и лайфстайл. "Има голяма цедка и минават най-качествените продукти. Българските вносители обаче трябва да се ориентират към конкретна провинция, а не към Китай като цяло. Всяка провинция си има свои правила за внос и отделно управление", уточни Стефан Кинов.
Семинарът продължи с презентация на Цветослав Митев, адвокат в адвокатска кантора „Георгиев, Тодоров и Ко”, който представи начини и средства за юридическо обезпечение на сделките и проектите с Китай. Той се спря на първоначалните индикации за нередности, превантивната проверка и възможните действия при неизпълнение на договореностите на българските фирми, търгуващи на китайския пазар.
Ели Шипковенска, представител на Инвестбанк България и партньор на China Exim bank, запозна участниците с проекта на китайската банка за отпускането на кредитна линия от 10 млрд. долара за България и още 15 държави от Централна и Източна Европа. Като приоритетни сектори са определени инвестиции в инфраструктура, здравеопазване, зелена енергия, иновации и др. Предвижда се Инвестбанк да извършва предпроектното проучване и одобрение за финансирне на кандидатите от българска страна. Едно от условията за получаване на заем по тази линия е 50% от оборудването за проекта да е произведено в Китай, както и 30% от материалите за строителството да са китайски. Българо-китайски джойнт венчър не е задължително условие за кандидатстване по кредита, но носи допълнителни точки при одобряването му. Търговията и износът на български стоки за Китай не са обект на кредитната линия.
Повече информация за Пекинския международен център за управление на марки - ТУК
Презентация на Цветослав Митев - адвокат в адвокатска кантора „Георгиев, Тодоров и Ко” - ТУК