На днешното заседание на Комисията по трудово законодателство към НСТС Българската търговско-промишлена палата подкрепи проекта на Закон за изменение и допълнение на Кодекса на труда. Палатата заедно с работодателски и синдикални организации взе участие в работната група по създаването на законопроекта.
Целта на обсъдените изменения и допълнения е усъвършенстване на нормативната уредба на трудовите правоотношения чрез регламентиране на договора за стажуване като особен вид договор, улесняващ достъпа на младите хора до пазара на труда и подпомагащ прехода им от образование и обучение към устойчива и качествена заетост.
Предложените промени в Кодекса на труда са част от мерките, които правителството предприема в подкрепа на младежката заетост в рамките на Националната инициатива „Работа за младите хора в България“ 2012-2013 г., приета с Протоколно решение на Министерския съвет от заседанието на 28 март 2012 г. Инициативата обединява усилията на държавните институции и социалните партньори и включва набор от мерки за интегриране на младите хора на пазара на труда, които са съобразени от една страна с потребностите на младежите, а от друга – с ключови инициативи на Европейската комисия „Младежта в движение“ и „Възможности за младежта“.
Според БТПП осигуряването на възможности за стаж има ключово значение за увеличаване на достъпа на младежите до пазара на труда. Чрез реализирането на стажове теоретичните знания, уменията и компетентностите, придобити в системата на образованието и обучението, се допълват с практически опит и умения, които младите хора усвояват в процеса на работа на конкретно работно място.
Повече за договора за стажуване и договора за ученичество и новата им регламентация ТУК
С цел насърчаване наемането на безработни младежи и ограничаване на младежката безработица законопроектът предвижда промяна в Закона за корпоративното подоходно облагане, чрез която се въвеждат данъчни стимули за работодатели, наели на работа безработни младежи на възраст до 29 години с регистрация в дирекции „Бюро по труда” над 4 месеца.
Приемането на предложения законопроект не налага разходването на допълнителни финансови средства и не оказва пряко или косвено въздействие върху държавния бюджет.