БТПП изпрати становище до Комисията по труда и социалната политика относно Законопроект за изменение и допълнение на Кодекса на труда, внесен в Народното събрание от Волен Сидеров и група народни представители. В Законопроекта се предлага чл. 244 от Кодекса на труда да се измени така:
„Министерският съвет определя:
БТПП не подкрепя посочения по-горе законопроект по следните съображения:
1. Минималната работна заплата (МРЗ) не е социална помощ, а финансова равностойност (престация) за положен труд.
Поради това МРЗ в България следва да бъде определена на база икономическите предпоставки в страната, определящи финансовата равностойност на положения труд. От тази гледна точка сравнителните данни между показателите за България и средните показатели на държавите от ЕС показват следното:
Следователно икономическите резултати показват, че финансовата равностойност на труда (вкл. и на най-нискоквалифицирания труд, за който се получава МРЗ) не е пропорционална на производителността, респ. – на ръста на БВП.
2. Сравнителният анализ с другите европейски държави не дават основание за увеличаване на МРЗ:
По справка на ЕВРОСТАТ, отнасяща се до държавите в Европа:
Следователно в по-голяма част от държавите в Европа правоотношенията, свързани с МРЗ/минималната часова ставка, са уредени по начин различен от този в България.
Ако следва да се нормира по някакъв начин минималното трудово възнаграждение в България, то следва да се определи само минимална часова ставка и то различна за различните отрасли.
3. Ако въпреки всичко се възприеме подходът за нормиране на МРЗ от Министерски съвет, това следва да се направи по предварително утвърден механизъм, който да определя критериите/показателите, въз основа на които да се нормира МРЗ на база икономическите показатели в страната ни. Всеки друг подход, вкл. и определянето на база средни показатели на МРЗ в ЕС, няма да бъде съобразен със стопанските условия в страната, респ. – ще има негативен икономически резултат.
4. В проучване през 2011 г. опасенията на членовете на БТПП, че увеличението на МРЗ ще доведе до увеличаване на безработицата или неформалната икономика, намират израз в продължаващата негативната тенденция за заетостта: По данни на Евростат за второто тримесечие на 2012 г. България е на първо място по най-голям спад на заетостта с -1,3% спрямо предходното тримесечие.
Повишаването на МРЗ ще натовари бизнеса допълнително, което ще наложи предприемането на мерки за неговото компенсиране.