Днес в БТПП се проведе бизнес семинар на тема „Индия – перспективи в секторите енергетика, транспорт, машиностроене и хранително-вкусова промишленост”. Участие в него взеха Цветан Симеонов, председател на БТПП, Н.Пр. Дивябх Манчанда – посланик на Република Индия в София, Делян Добрев – министър на икономиката, енергетиката и туризма, представители от Сдружението на фирмите за хранително машиностроене в България (Хрантехмаш), както и български предприемачи. Осъществи се и конферентна скайп връзка с лектори от Европейския бизнес и технологичен център (EBTC) – Индия.
Семинарът бе открит от председателя на Палатата, който използва възможността да сподели впечатления от успешно протеклата бизнес мисия в Индия, придружаваща министър Делян Добрев по време на 17-та сесия на смесената междуправителствената комисия (15-16.10.2012). Оценен бе прогресът в разширяването на икономическото сътрудничество с Индия, както и предприемаческия дух на потенциалните индийски партньори. „Сега трябва да се използва инерцията от успешно преминалата визита, за да се постигнат добри резултати в сътрудничеството с Индия” – подчерта Цветан Симеонов.
Н.Пр. Дивябх Манчанда изрази благодарност към Министерството на икономиката, енергетиката и туризма и БТПП за провеждането на бизнес делегацията и отбеляза, че през последните 2 години се забелязва нарастващ интерес за развитие на бизнеса между двете страни.
Министър Делян Добрев призна, че организацията на бизнес делегацията и провеждането на смесената комисия са надминали неговите очаквания. На база на посещението си в Индия, министърът очерта и секторите, които имат голям потенциал за развитие – а именно хранително-вкусовата промишленост и технологиите за обработка на храни. Тъй като България е традиционен и конкурентноспособен производител на такъв тип машини, в БТПП бяха поканени фирми от отрасъла, за да се запознаят с възможностите за инвестиции и осъществяването на контакти с индийски партньори.
Делян Добрев обяви пред българските фирми, че заедно с министъра на индустрията на Индия са договорили преференциални условия за участие на българския бизнес на международното инженерно изложение India Engineering Sourcing Show в гр. Мумбай през месец март 2013. 15 български участници могат да използват безплатни самолетни билети, нощувки и преференциални цени за щандовете на изложението. БТПП ще подготви участието на български компании в гореспоменатото изложение. Министърът представи и нови възможности за организирането на бизнес посещения в Индия и разширяването на двустранното икономическо сътрудничество.
След представянето на икономическите отношения България – Индия събитието продължи с обсъждане на възможностите за развитие на хранително-вкусовата промишленост и машиностроенето с участието на представители от Сдружението на фирмите за хранително машиностроене в България "Хрантехмаш". Министър Добрев информира, че през първите 6 месеца на 2012 г. България е изнесла машини и съоръжения за Индия на стойност около 560 хил. евро. 94,5 млн. тона мляко се произвеждат в Индия, като се преработват само 5%, поради липса на необходимите машини.
Паралелно се проведе и представяне на бизнес възможностите с Индия в конферентна връзка с експерти към Европейския бизнес и технологичен център (EBTC). Представени бяха два отрасъла – енергетика и транспорт. Мисията на EBTC е насърчаване на инвестициите в областта на зелените технологии и чистия транспорт. Лекторите направиха обширна презентация на секторите, очертаха основните проблеми – като подчертаха и потенциала за инвестиции. Внос на електромобили, както и компоненти за зареждане на електрическите коли, производство на биогорива, въвеждане на новости в железопътния транспорт, съчетаване на различните източници на енергия – биогорива и вятърна енергия, алтернативни източници на енергия - са потенциални сектори за развитие на отношенията между България и Индия.
Българските участници в семинара имаха възможност да зададат своите въпроси и да получат отговорите на експертите.
Бяха представени предстоящи мисии, организирани по линия на EBTC в Индия до края на 2012 г. – виж ТУК