Проведе се заседание на Националния съвет за тристранно сътрудничество (НСТС), което бе ръководено от вицепремиера и министър на труда и социалната политика Деяна Костадинова. БТПП подкрепя възстановяването на работата на Съвета, което многократно бе предлагано от работодатели и синдикати през последните месеци.
Председателят на Палатата Цветан Симеонов представи предложенията на БТПП, които са внесени за обсъждане в НСТС. Те са одобрени на заседание на Управителния съвет на Палатата на 7 март 2013 г. и целят подобряване на бизнес средата. Част от тях имат дългосрочен характер и следва да бъдат реализирани в условията на работещ парламент и редовно правителство. Като бързи мерки, които може да реализира служебното правителство, са посочени: стартиране на електронното правителство; мониторинг на ценообразуването при монополите; използване на работещи механизми, като арбитража за събиране на несъбраните вземания на държавните предприятия.
По отношение на исканията на синдикатите, Палатата направи предложение за провеждането на дебат в рамките на работна група, като бъдат отчетени възможностите и рамката на одобрения Бюджет’ 2013.
Напомнено бе, че в условия на криза работодателите проявят солидарност. В тази връзка бяха посочени конкретни примери като: заплащането на първите 3 болнични дни от работодателя, което беше прието като временна мярка, но все още се прилага; запазването на съотношението на разпределение на осигурителната тежест между работодатели и работници в размер на 60:40, което отдавна трябваше да бъде изравнено на 50:50. Констатирано бе, че бизнесът продължава да плаща по-скъп ток, отколкото плащат гражданите.
По темата за доходите председателят на БТПП отбеляза, че по данни от статистиката през последната година работодателите в частния сектор увеличават заплащането на служителите си с много по-голям процент, отколкото ръста на производителността и инфлацията, взети заедно.
В края на заседанието се прие решение за създаване на работна група, в която да участват представители на социалните партньори, НОИ, МФ и МТСП. Тя ще разгледа всички предложения за краткосрочни мерки, внесени от социалните партньори и правителството. Работната група ще започне работа на 26 март. Мнението на експертите ще бъде внесено за обсъждане на следващото заседание на НСТС, което се планира за първите дни на април.