Темата на първото заседание на Съвета по развитие на регионите и инфраструктура към президента, проведено на 18 април, бе националните приоритети за регионално развитие, които да бъдат финансирани от Кохезионния фонд и Европейския фонд за регионално развитие през 2014-2020 година. В хода на дебатите и работата през 2012 г. на Съвета ще се посочат и другите източници на финансиране, които могат да бъдат механизми на бюджета и частни инвеститори.
В заседанието участваха министри, заместник-министри, областни управители, представители на синдикални, работодателски и неправителствени организации, народни представители.
В изказването си председателят на Палатата Цветан Симеонов подкрепи изцяло формулираните от президента приоритети, заложени в Националната програма за развитие на България до 2020 година, по които ще се търси консенсус в рамките на Съвета. Той направи кратък коментар на стратегията по тези приоритети:
По отношение на транспортната инфраструктура: Прави впечатление, че се подценява посоката север-юг. В това число и може да се спори дали да се развива инфраструктурата по периферията или през центъра през тунела под връх Шипка, защото едва ли е полезно да има големи пътни потоци покрай туристическата зона.
По отношение на водния сектор: Тъй като се лансират идеи за нова национализация на водопреносната мрежа, ще препоръчаме, преди да се започва да се направи проверка на изпълнението на задълженията за инвестиции в този сектор.
По отношение на електронното правителство: Това, което искаме да видим, може да се изрази с една дума „резултати” и засега остават с много въпросителни.
По отношение на енергийната ефективност – добре е, че ще се предвиди до 50 процента съфинансиране по програми или от бюджета, защото при 20 процента съфинансиране нямаше стимул и програмата беше обречена, тъй като през санирането на сградите се увеличаваше сивия сектор.
По отношение на балансираното регионално развитие: В плановете, като че ли, се пропускат отново индустриалните зони. Бихме желали и в областните съвети, и в общините да не се забравя тази възможност за инвестиции. Сега няма натиск за инвестиране, но всяка общината трябва да е готова и да рекламира своите възможности за привличане на инвестиции.
Като реакция на изказаните мнения за публично-частното партньорство председателят на Палатата подчерта, че то трябва да получи изключителна подкрепа.
В сферата на иновациите и конкурентоспособността трябва да се стимулира прагматичния подход във връзките фирма – научно звено и/или учебно заведение.