Съветът по иновации към БТПП проведе информационен ден по инициативата „Джеръми”. Участваха мениджъри на фондове, създадени по инициативата, представители на Европейския инвестиционен фонд, както и членове на Съвета по иновации при БТПП, Съвета на браншовите организации при БТПП, учени от БАН, университетите, ФНТС, Съюза на изобретателите в България.
Инициативата „Джеръми” (част от Оперативна програма “Конкурентоспособност”) или така наречените „Съвместни европейски ресурси за микро, малки и средни предприятия” е един от инструментите за усвояване на средствата от европейските фондове (Европейския фонд за регионално развитие(“ЕФРР”), Европейския социален фонд (“ЕСФ”) и така наречения Кохезионен фонд (“КФ”). Инициативата е разработена съвместно от Европейската комисия и Европейския инвестиционен фонд (ЕИФ). „Джеръми” има за цел да подпомогне усвояването на средствата по изброените фондове, основно при финансиране на малки и средни предприятия.
Георги Стоев – зам.-председател на БТПП, напомни, че се очаква Програмата „Джеръми“ ще даде нови шансове за достъп до европейско финансиране на малкия и среден бизнес, който е гръбнака на членската маса на Палатата и на бизнеса в България. Г-н Стоев представи новия 4-годишен проект по 7-ма рамкова програма, касаещ технологичните оценки в публичната политика. Това е една много важна тема, която в бъдеще би могла да бъде подета от Иновационния съвет към БТПП. В тази връзка зам.-председателят на БТПП даде пример за подобен съвет за технологична политика към Конгреса на САЩ. Създаден през 1973 г., той е определял всичките бъдещи основни направления за развитието и финансирането на технологиите в САЩ, а паралелно с това е изследвал и тяхното влияние и по-нататъшното отражение върху социалния климат в целия свят.
Според Максим Гурвитц от Инвестиционен фонд ELEVEN, България е определено най-изгодно място в ЕС за правене на бизнес - данъците са много ниски и разходите са по-малко. „Ако пазарът на някаква идея, на някакъв продукт е световен, България е най-изгодното място в Европа да го правиш. Това е огромно предимство, от което не се възползват максимално. България е в петте най-добре развити държави в ЕС от гледна точка на образование. Коефициент на образовани хора е много висок. Разбира се, че и в България има проблеми, по повече показатели най-бедна държава в ЕС, и може би един от най-сериозните проблеми е, че емиграцията в България е много силна. 8% от населението е напуснало страната през последните 30 години”, подчерта Гурвитц.
„Ние инвестираме в екипи, които се занимават с идеи и концепции за online и mobile бизнес. Това са бизнес модели, които са свързани с предоставяне на услуги чрез интернет. Ваша идея, наши пари и накрая излиза вашият бизнес. Това е процедурата, която използваме ние”, заключи Максим Гурвиц.
Господата Станислав Сираков и Румен Илиев - портфолио мениджъри, представиха фонд LAUNCHub. В представянето участва и г-жа Божана Иванова - маркетинг мениджър. Фондът LAUNCHub също е създаден по инициатива на Програмата „Джеръми“.