Българската делегация в Япония, организирана от БТПП и нейни японски партньори, взе участие в инвестиционен форум в Токио. Събитието бе официално открито от министъра на икономиката, енергетиката и туризма Делян Добрев, който приветства гостите и представи предимствата за инвестиции в България – стратегическото географско положение, икономическата стабилност, ниските разходи за труд, висококвалифицирана работна ръка. Делян Добрев изтъкна, че нашата страна е една от трите държави, които отговарят на Маастрихтските критерии. България привлича инвеститори от Великобритания, Германия, Италия, но все още не е изчерпан този потенциал спрямо азиатските страни.
Посланикът на Република България в Япония Н.Пр. Георги Василев представи накратко историята на японо-българските икономически връзки, като даде примери на успешни японски инвестиции в България.
Макото Ито - бивш посланик на Япония в България, окуражи инициативата за представянето на България в азиатската страна, като призна, че България е доста атрактивна и с много възможности за инвестиции, но опознаването ѝ не може да стане в рамките на един ден - ето защо Посолството на Република България, Японо- българският икономически съвет, БТПП и БАИ остават на разположение.
Коичиро Фукуи – председател на Японо-българския икономически съвет, също приветства българските фирми за желанието им да развиват икономическите отношения между двете страни.
Втората част на инвестиционния форум беше посветена на темата: “България като врата за японските компании към европейския пазар”. Георги Стоев, зам.-председател на БТПП и зам.-председател на Българо-японския икономически съвет, презентира инвестиционните особености в България. Той представи пред японските гости програмата "Хоризонт 2020" като възможност за получаване на европейско финансиране по проекти. Трите основни приоритета, заложени в програмата, са: наука, водещи позиции в промишлеността, обществени предизвикателства, отбеляза Стоев и наблегна на иновациите в МСП.
Редица японски компании, които работят у нас, представиха успешните си практики в България. Георги Славов - кмет на гр. Ямбол, запозна участващите с характериситките на управлявания от него район. След приключване на форума се проведоха двустранни срещи с участието на около 140 представители на деловите среди.
Тази вечер делегацията ще участва на официалната церемония за отбелязване на 40-годишнината от българо-японските икономически връзки.