В „Държавен вестник бр. 82 от 26 октомври 2012 г. беше обнародван Закон за изменение и допълнение на Данъчно-осигурителния процесуален кодекс (ДОПК), съгласно § 1 от който бяха извършени промени в чл. 34 ДОПК. С промените е въведен за първи път съдебен контрол върху актовете за спиране на производствата по ДОПК. На съдебен контрол ще подлежат и актовете, с които приходната администрация отказва да постанови спиране на производството, независимо че са налице основанията за това. Жалбите срещу актовете в тези случаи подлежат на обжалване в 14-дневен срок от връчването на заповедта, пряко пред административния съд по седалището на териториалната дирекция, в чийто район се намира органът по приходите. Производството е едноинстанционно и определението на административния съд е окончателно.
С изменението на ДОПК е ограничен срока за спиране в случаите на производство по обмен на информация с друга държава, който не може да надвишава осем месеца. С това се слага край на безконтролното спиране на производството. За заварените случаи на спиране на ревизионните производства поради наличие на производство по обмен на информация, ревизионните производства трябва да бъдат възобновени от органите по приходите не по-късно от 26 юни 2013 г.
БТПП обръща внимание на § 35 ал. 2 от ЗИД ДОПК, който дава възможност в тридесетдневен срок от влизане в сила на изменението в ДОПК, да бъдат обжалвани пред съответния административен съд и актове за спиране, които са заварени от закона, т.е. актове за спиране, които са били постановени преди влизането на изменението на ДОПК в сила. Членовете на БТПП, които са страни по спрени производства по реда на чл. 34, ал. 1 ДОПК, имат възможност да обжалват актовете за спиране на производствата до 26 ноември 2012 г.
Въвеждането на възможността за обжалване на актовете за спиране на ревизионните производства по ДОПК съответства на общ принцип на административния процес въведен с чл. 54, ал. 5 от Административно процесуалния кодекс. Благодарение на последователните усилия на БТПП в тази насока, беше премахнат този анахронизъм в производствата по установяване на публични вземания.