Във връзка с новото броене на членовете за доказване легитимността на социалните партньори БТПП даде за проверка в НОИ 21 000 фирми членове и получи потвърждение за 650 000 работници в тях. Това заяви председателят на Палатата Цветан Симеонов в интервю за БНР. Той коментира решението на Конституционния съд, с което беше обявено за противоконституционно изискването работодателски организации, на които са предоставени функции със закон, да не могат да участват в Националния съвет за тристранно сътрудничество (НСТС), като подчерта: „Победата в случая не е само за Българската търговско-промишлена палата, победата е за България, защото това решение запази авторитета на България като държава, в която свободата на сдружаване, поета като задължение с много конвенции, с Конституцията на страната, все пак има начин да бъде наложена и да бъде спазвана”.
Симеонов взе отношение по въпроса как едно решение, излизайки от кориците на делото в Конституционния съд, се превръща в практика и подчерта, че „докато решението се подготвяше в Конституционния съд и се търсеше най-точния начин за запазване авторитета на България и на конституционните принципи в нашата страна, трябваше и съществуваше задължение за Министерски съвет или по-скоро за председателя на НСТС, да спре процедурата по легитимиране, защото има трайно установена практика, когато един акт е оспорен и вече е започнало дело в Конституционния съд, неговото действие да бъде спряно”.
В заключение председателят на Палатата декларира, че „Ние от Палатата искаме с още по-голяма енергия да работим в полза на българската икономика, даже и ако някой оспори, че сега съществува Национален съвет за тристранно сътрудничество, няма никакви пречки да се събираме в неформален вид. За правителството е важно да знае мнението на социалните партньори, няма значение под каква форма то достига до него.”
Пълният текст на интервюто можете да намерите тук