На брифинг днес, 1 март, БТПП представи резултати от анкетно проучване, проведено по електронен път сред членовете на Палатата. Целта е да се установят решенията на отделните фирми за постигане на растеж през 2012 г. и да се определят десетте най-важни предложения за подобряване на бизнес климата в страната. Председателят на Палатата Цветан Симеонов и икономически експерти коментираха резултатите и изводите от проучването.
Резултати от проведеното проучване:
Въпрос 1: Кои от следните дейности смятате да започнете/продължавате да реализирате през 2012 г. за постигане на растеж във Вашето предприятие?
Резултатите показват, че фирмите разчитат да постигнат растеж основно чрез три дейности: въвеждане на нови стоки/услуги, достигане до нови пазари и оптимизиране на разходите.
Проектите на ЕС не попадат сред трите основни направления за растеж. Това е свързано с проблемите, които среща бизнесът при кандидатстване и изпълнение на проектите.
Въпрос 2: В кои области смятате, че е най-необходимо да се продължат реформите през 2012 г.?
Доминиращо е мнението, че реформите през 2012 г. трябва да продължат във всички области. Преобладаващи са и мненията за промени в здравеопазването и образованието спрямо другите изброени сфери. В проучването няма фирма, която да счита, че не са необходими реформи.
Въпрос 3: Кои от следните проблеми, свързани с изплащане на дължимите суми за продуктите/услугите, които предоставяте, сте срещали през 2011 г.?
94% от участващите в проучването отбелязват, че са имали забавяне при изплащането на дължими суми от техни бизнес партньори, а 6% не са имали подобни проблеми през 2011 г.
Въпрос 4: Кои от предложения, подредени по важност, биха подобрили бизнес климата в България през 2012 г.?
Според проучването трите основни предложения (мерки), които биха подобрили бизнес климата в страната се отнасят до данъците и регулациите. Категорично на първо място бизнесът поставя предложението, с което не трябва да допуска увеличение на преките данъци за фирмите и гражданите. Всяко действие насочено към увеличението им би довело до несигурност, влошена бизнес среда, по-ниска конкурентоспособност, по-малко чуждестранни инвестиции (които през 2011 г. бележат спад от 40%) както и по-ниско вътрешно потребление. Ускоряване на срока за възстановяване на ДДС също се подрежда сред основните приоритети на бизнеса.
Въпреки напредъка по „Програма за по-добро регулиране 2010-2013”, бизнесът все още смята, че са необходими облекчения в регулациите.
Изводи:
Подробни резултати от проучването тук