Очевидно обществените поръчки са проблем, защото само в рамките на една седмица две сериозни събития обсъждаха почтеността и мерки за превенция на корупцията при обществените поръчки. Проектната концепция „БОРКОР” има вече по-ясни цели и една от тях е борбата с нечестните обществени поръчки. Като че ли обществеността добива по-ясна представа за това какво може да очаква от работата на тази институция. Това каза председателят на БТПП Цветан Симеонов днес, 28 март, в предаването "Преди всички" на БНР.
За ефективното противодействие на корупцията в тази област ще се прилагат съвременни технологии и методики. Няма как да просперира България, ако електронното правителство не се случи. Без въвеждане на електронни средства и без ограничаване до максимална степен дискрецията на чиновниците при определяне на победителите в търговете за обществените поръчки, целта трудно ще се постигне. В тази светлина намерението на БОРКОР да ползва опит от Германия за оценка на риска, за проследяване на съответствието с обичайната практика на това, което се случва, е доста обнадеждаващо, беше категоричен председателят на Палатата.
Относно търговската тайна при обществените поръчки, позицията на БТПП е, че когато се харчат обществени средства, тогава когато всички се борим за прозрачност в тяхното разходване, е нормално търговската тайна да отстъпи. Ако някой иска да запази търговската си тайна, нека го прилага в отношенията между фирмите, където е обичайна практика. Но когато обществото управлява средства, трябва да се знае колко се харчат, за какво се харчат и резултатите.
По повод на готвената промяна в Закона за отнемане на имущество, придобито по незаконен начин, която да позволява да се стартира процедура дори и при нарушение на обществената поръчка, Симеонов заяви: Това е нормално и аз мисля, че там също трябва да се положат усилия, защото продължават неясните резултати от дейността на тази Комисия. Все още няма видими сериозни резултати или поне не са известни на широката публика.