Брой 157 (162), 14-08-2012
Ежедневен бюлетин
ISSN 1314-5320

Валутни курсове

НОВИНИ ОТ БТПП

БТПП: Ръстът на заплатите в условия на криза води до допълнително намаляване на заетостта


Последните данни на НСИ за наетите и работната заплата показва 10% увеличение на средната работна заплата в частния сектор през второто тримесечие спрямо същото през 2011 г. За съжаление държавата продължава да бъде водеща в нарастване на заплатите, несъответващо на  увеличена производителност в обществото и в икономиката. БТПП многократно е напомняла, че ръстът на заплатите и в частния сектор продължава да изпреварва ръста на производителността.

Подвеждащо за общественото мнение е твърдението на синдикатите, че през последните 3 години не са увеличавани заплатите. Данните обаче сочат, че през 2011 г. спрямо 2009 г. ръстът на заплатите в частния сектор е 19,0%, а в публичния – 8,1 %.

През второто тримесечие на 2012 г. средната месечна работна заплата се увеличава спрямо първото тримесечие на 2012 г. с 3.7% и достига 758 лева.

Икономическите дейности, в които е регистрирано най-голямо увеличение на средната месечна работна заплата, са „Финансови и застрахователни дейности”- с 10.0%, „Образование” - с 8.4%, и „Селско, горско и рибно стопанство” - със 7.9%.

По този начин се създава нелоялна конкуренция като се изтеглят кадри, които вместо да работят в реалния сектор, където се създава продукт, се  насочват към и без това раздута държавната администрация, вместо да се предприемат по-сериозни мерки за въвеждане на е-правителство и съкращаване на тази администрация по примера на други страни от ЕС.

Що се отнася до причините за проблемите на нашия трудов пазар, те са много, но според БТПП основната е увеличението в последните години на минималните осигурителни прагове, въпреки нарастваща безработица. Данни на НОИ сочат, че един на всеки четирима се осигурява на или съвсем близо до минималния праг – и това е заради необоснованото административно покачване на праговете, несъобразено със състоянието на отделни сектори в икономиката. Това съответно не позволява на пазара на труда да се съживи през последните две години, въпреки известното възстановяване на икономиката.  

Постоянното увеличение на минималната работна заплата е друга вредна практика от гледна точка на заетостта. Палатата нееднократно е подчертавала, че това води до увеличаване на безработицата и то сред най-нископлатените работници (най-вече младежи, възрастни и нискоквалифицирани работници) и до допълнително нарастване на сивия сектор. Затова, изключвайки от статистиката нископлатените работници, които се включват, за наше съжаление, в редицата на безработните, е съвсем нормално като резултат да нарасне средната работна заплата в определени сектори, както и сочат данните на НСИ.

НОВИНИ ОТ БТПП
БТПП: Ръстът на заплатите в условия на криза води до допълнително намаляване на заетостта
Увеличаването на минималните осигурителни прагове и на минималната работна заплата изкривяват трудовия пазар Още
БТПП настоява по-активно да се насърчава експортния потенциал и конкурентоспособността на МСП
НОВИНИ ОТ БРАНШОВИ ОРГАНИЗАЦИИ
КСБ: Тръжните оферти да се публикуват и в интернет
НОВИНИ ОТ ЧЛЕНОВЕТЕ НА БТПП
"СОК "Камчия" EАД получи сертификат за инвестиция клас "А"
ЕВРОПЕЙСКИ СЪЮЗ
По-добро осведомяване на европейските граждани относно рисковете от големи аварии
Нови разпоредби целят управление на риска, свързан с дейността на промишлени предприятия Още
Европейският парламент в Интернет
Най-новата онлайн услуга на Парламента е EP Newshub Още
ОФЕРТИ/ТЪРГОВЕ/КОНКУРСИ
Голяма международна търговска верига търси български доставчици
ПРЕДСТОЯЩИ СЪБИТИЯ
Аутомеханика 2012 - Международна B2B среща за доставчици на автомобилни части, Германия