Назад

Недостиг на лекарства в ЕС: причини и решения


Кризата с коронавируса открои растящ проблем в ЕС: липсите на лекарства излагат пациенти на риск. Парламентът предлага насърчаване на производството в Европа.

През април 2020 г. университетски болници предупредиха за опасността от изчерпване на запасите от някои лекарства - анестетици, антибиотици, препарати за отпускане на мускулите и други. Причините бяха намалялото производство, ограниченията за износ от други държави и стремежът към натрупване на резерви по време на здравната криза.

През септември 2020 г. Парламентът прие резолюция, призоваваща Европа да си гарантира самостоятелност в здравната област, като осигури снабдяването, възстанови местното производство и подобри координацията в рамките на ЕС.

Какво причинява недостига на лекарства

Между 2000 и 2018 г. недостигът на широко използвани лекарства се е увеличил многократно, показват данни на Европейската комисия. Над половината от продуктите, за които има липси, са лекарства за лечение на ракови заболявания, инфекции и смущения на нервната система (епилепсия и Паркинсон).

Съществуват редица причини за проблема. Част от тях са свързани с производството, с неочаквани пикове в търсенето вследствие на епидемии или природни бедствия, но също така и поради различията в цените, които се определят на национално ниво и които могат да направят продажбата в една страна далеч по-изгодна от продажбата в друга.

Европейският съюз все повече зависи от вноса на активни вещества, химически суровини и лекарства от външни страни, основно Индия и Китай.

Предложението на Парламента
В приеата през септември 2020 г. резолюция депутатите приветстват новата здравна програма “ЕС в подкрепа на здравето”, която си поставя за задача да направи лекарствата и медицинското оборудване по-достъпни. Те призовават за засилване на фармацевтичното производство в Европа и за налагане на минимални стандарти за качество в здравеопазването.

Докладът препоръчва:

  • въвеждане на финансови стимули за преместване на производството на активни съставки в Европа и наблюдение на преките чуждестранни инвестиции в производствени предприятия
  • създаване на резерв на ЕС на лекарства от стратегическо значение
  • обмен на добри практики при управлението на запаси
  • засилване на общите поръчки на ниво ЕС за лекарства
  • улесняване на пренасянето на лекарства между страните в ЕС.

През 2017 г. Парламентът поиска по-голяма прозрачност на разходите за разработване на лекарства, получените държавни субсидии и пазарните разходи с цел осигуряване на по-достъпни цени на лекарствата.

Европейската комисия публикува през април 2020 г. препоръки за борба с недостига на лекарства във връзка с COVID-19. Тя призова за премахване на забраните за износ, избягване на трупането на запаси, засилване и реорганизация на производството, преразпределяне на наличностите по болници, оптимизиране на продажбите в аптеки и търсене на алтернативни лекарства.

Предстоящи законодателни промени

Очаква се Европейската комисия да предложи изменения в европейското законодателство за лекарствата през 2022 г. През ноември 2021 г. Парламентът направи серия от препоръки по темата. Депутатите призоваха за съкращаване на сроковете за одобрение на лекарства от националните агенции и синхронизиране с Европейската агенция по лекарствата с цел осигуряване на равноправен и бърз достъп навсякъде в ЕС.

Парламентът също така поиска от Комисията решения за преодоляване на основополагащите причини за липсите, включително мерки за бързо навлизане на генерични лекарства на пазара. Според депутатите са нужни засилване на производството и веригите на доставки и по-голяма прозрачност относно ценообразуването и предоставяните публични средства за научни изследвания.