До 14 септември се приемат заявленията за стипендии по програма „Мария Склодовска Кюри”. Дейностите по програмата са четири – мрежи за първоначално обучение, индивидуални стипендии, обмен на персонал за научно изследователска дейност и съфинансиране на регионални, национални и международни програми. Поканата за участие сега е по втората дейност – индивидуални стипендии. Сумата за четирите дейности по „Мария Склодовска Кюри” за 7 години за целия Европейски съюз е 6,162 млрд. евро.
„Хоризонт 2020” е осмата рамкова програма на ЕС за научни изследвания и иновации, която се управлява от Европейската комисия и е с най-големия бюджет в ЕС – 79 млрд. евро. Средствата са разпределени по три основни приоритета (високи постижения в научната област; водещи позиции в промишлеността; обществени предизвикателства), които преминават в 18 направления – бъдещи и навлизащи технологии, космос, нанотехнологии, енергетика, здравеопазване, биоикономика, транспорт, сигурност, климат, социални науки и други. Едно от тях са дейностите по „Мария Склодовска Кюри”. Във всяка страна член на ЕС има национален координатор и национална контактна мрежа, чиято основна задача е да съдейства и насърчава потенциалните бенефициенти да участват в рамковата програма. У нас национален координатор е Министерството на образованието и науката.
За всичките 18 направления на Рамковата програма са разработени работни програми, които са 2-годишни със съответен бюджет. Възможностите за участие в сегашния конкурс са разписани в работна програма 2016-2017. Конкурсът за индивидуални стипендии е един от всички 2108 конкурса от 2014 г. до 2017 г. по 18-те направления на „Хоризонт 2020“.
„На обявения за септември месец конкурс разчитаме на масово участие от страна учени, които са си припознали съответната научна организация, където ще отиде стипендията, за да правят своите разработки – казва Димитър Асенов, главен експерт в дирекция „Наука” на МОН. – За наше огромно съжаление досега имаме само 2 индивидуални стипендии с организации домакини от България. От една година се работи усилено с националната контактна мрежа, за да се подобри нейната ефективност и да се оптимизира участието на България в Рамковата програма”.
„Писането на проект е голям проблем и много хора не знаят как да го правят – казва доц. Младен Савов от Институт по математика и информатика, БАН. "Аз съм работил дълго в Англия и знам каква е помощта там за човек, който пише проект. Има строги изисквания за оформянето на проекта и отделните му части като всяка носи определен брой точки. Това е административна част, с която един учен се справя по-трудно. Според мен трябва да има хора, които да помагат на учените да си напишат проектите. Това не може да е на ниво отделен институт, би било скъпо удоволствие. Но в някаква национална институция може да се помисли да има и такива кадри. Например в Тех Парка ще има група, която ще помага на начинаещи компании (стартъпи). По същия начин може да се помага и в писането на проекти, особено ако са свързани с бизнеса.” Доц. Савов е готов да помага на хора, чийто проекти се изпълняват в България. Според него тези, които работят в чужбина, има откъде да получат такава подкрепа.
Досега по „Мария Склодовска Кюри” са кандидатствали 280 организации, от които 34 са постигнали успех и 59 български учени са получили финансиране. От тях 14 са с индивидуални стипендии, като двама са в организации домакини от България.
Коефициентът на успеваемост за България е 13,13 % при среден за ЕС – 12,5 %.