Брой 116 (2371), 22-06-2021
Ежедневен бюлетин
ISSN 1314-5320

Валутни курсове

ОБРАЗОВАНИЕ И ПАЗАР НА ТРУДА

Картата на висшето образование установява дисбаланси по региони, в търсенето и предлагането на специалисти


В съществуващата структура на висшето образование в България се наблюдават различни по характер и дълбочина дисбаланси. Става дума за разминавания в търсенето и предлагането на образователни услуги на национално и регионално равнище, както и в реализацията на завършилите на пазара на труда по професионални направления и специалности от регулираните професии.

Това става ясно от проекта за Национална карта на висшето образование в Република България, който беше публикуван за 30-дневно обществено обсъждане.

Пример за нарушен баланс е сравнението между общия капацитет, определен от Националната агенция за оценяване и акредитация (НАОА) за всички професионални направления във всички висши училища, и реалния брой студенти. Средно за страната студентите са едва 53% от определения от НАОА общ капацитет.

В общо 29 професионални направления са заети по-малко от половината от отпуснатите бройки. Най-малко места са запълнени в професионално направление „Математика“ – едва 19.1 %. Слаб е интересът също към „Теория на изкуствата“, „Материали и материалознание“, „Политически науки“.

В същото време броят на студентите е равен на определения капацитет в професионалните направления „Медицина“, „Стоматология“ и „Театрално и филмово изкуство“. Над 90% са запълнени бройките още в професионално направления „Педагогика“, както и в специалностите от регулираните професии „Зъботехник“ и „Ветеринарна медицина“.

Остават свободни над 10% от местата по държавна поръчка в 10 приоритетни направления. Сред тях са „Металургия“ и „Математика“, при които се заемат едва 64-65% от утвърдените бройки държавна поръчка, следвани от „Химически науки“ със 71 %, „Военно дело“ със 72 % и „Проучване, добив и обработка на полезни изкопаеми“ със 74%.

Най-масовите професионални направления в национален мащаб са „Икономика“, „Педагогика“, „Администрация и управление“, „Медицина“, „Комуникационна и компютърна техника“, „Информатика и компютърни науки“, „Педагогика на обучението по ..“. и „Право“. В тези осем направления се обучават приблизително половината действащи студенти в национален мащаб.

Съществуват сериозни дисбаланси в териториалната структура на висшето образование. Най-много висши училища (27) има в Югозападния район за планиране, който включва София. На другия полюс е Северозападният район, в който са базирани само две висши училища (Медицинският университет - Плевен и Висшето военновъздушно училище "Георги Бенковски" в Долна Митрополия), а други три действат чрез филиали.

Регионални дисбаланси се наблюдават и по отношение на реализацията на завършилите висшисти. За период от пет години – от 2015 г. до 2019 г. включително, са завършили 263 500 студенти. От тях 46.6% са излезли от висши училища в Югозападния район. Подобен е процентът на висшистите, които са останали да работят в този район, част от който е и столицата. За разлика от Северния централен район, който повечето абсолвенти напускат скоро след своето дипломиране.

Националната карта на висшето образование в Република България ще бъде актуализирана всяка година. Така ще се идентифицира необходимостта от специалисти на всеки регион. Ще се отчита наличният ресурс от преподаватели и кандидат-студенти, както и възможностите за привличане на чуждестранни студенти и на българи, живеещи в чужбина.

В съчетание с данните от Рейтинговата система на висшите училища в България, картата на висшето образование ще се използва при определяне на държавния прием за обучение, при разкриването на нови висши училища или филиали. Те ще помагат за насърчаване или контролиране на броя на местата в определени направления и региони. Целта е да има балансирано развитие на мрежата от университети, която да отговаря на реалните нужди на регионите и на прогнозите на пазара на труда.

Проекта за Национална карта на висшето образование в Република България можете да видите ТУК.

 

НОВИНИ ОТ БТПП
АОБР на среща с “Демократична България”
Дискусия по актуални въпроси на социално-икономическото развитие на България Още
Можете ли да водите успешни и ефективни преговори – проверете вашите умения в онлайн обучителната платформа по проект STRONG
Двустранни бизнес срещи в рамките на онлайн събитие с фокус медицински изделия и здравеопазване
13 - 14 юли 2021, без такса участие Още
Покана за B2B срещи по време на Virtual Qatar Matchmaking & Exhibition 2021
Възможности и партньорство с водещи производители от Катар Още
ЕВРОПЕЙСКИ СЪЮЗ
Европейски сравнителен доклад за иновациите
Резултатите от иновациите са се увеличили средно с 12,5% от 2014 г. насам Още
Последна покана за внасяне на проекти за Наградата на ЕИСК за гражданското общество за действия в областта на климата за 2021 г.
Краен срок за подаване на кандидатури: 30 юни Още
ОБРАЗОВАНИЕ И ПАЗАР НА ТРУДА
Картата на висшето образование установява дисбаланси по региони, в търсенето и предлагането на специалисти
Документът е отворен за обществено обсъждане до 19 юли 2021 г. Още
СЕЛСКО СТОПАНСТВО
ДФЗ преведе близо 3,2 млн. лева на дребните земеделски стопани за Кампания 2020
2 801 кандидати по Схемата за единно плащане на площ получиха субсидията Още
ИНФОРМАЦИЯ ОТ ДИПЛОМАТИЧЕСКИТЕ МИСИИ
Портал GOTO WINDOW - интегрирана платформа за прозорци, профили и аксесоари
Електронна търговия на едро-B2B и на дребно-B2C Още
ПРЕДСТОЯЩИ СЪБИТИЯ
Конференция по време на международно изложение за финансови технологии Money 20/20 Europe 2021
21-23 септември 2021 г., гр. Амстердам, Нидерландия Още