Споразумението за европейска кооперираща държава между правителството на Република България и Европейската космическа агенция (ЕКА), подписано на 08.04.2015 г., влезе в сила на 11 март 2016 г.
Съгласно условията на Споразумението, България придобива статута на европейска кооперираща държава и се асоциира с изпълнението на съвместно избраните програми и дейности на ЕКА, по Плана на европейските коопериращи държави (PECS), с изключение на основната технологична програма на Агенцията. Споразумението предоставя на България правото да получава от ЕКА известия за научни мисии, което би позволило на страната да участва на ниво главен изследовател или съ-изследовател, както и възможности да използва инфраструктурата и услугите на ЕКА за своите национални космически проекти. От страна на ЕКА ще бъде осигурен достъп до младежките програми на ЕКА за магистри и стипендианти, както и възможност за участие във взаимния обмен на експерти; научна и техническа информация; данни и стоки от взаимен интерес, в областта на космическата наука, технологиите и приложенията.
В рамките на Споразумението, България ще участва в PECS, чиято обща цел е да подготви България по най-ефективен начин за евентуално бъдещо присъединяване към Конвенцията на Европейската космическа агенция. PECS обхваща четири основни категории дейности: технологии и оборудване към програмите по избор на ЕКА - технологии на некритичния път; научни проекти и/или експерименти; използване на данни и подкрепа на МСП. Посочените категории дейности са в пет основни области, свързани с космическа наука и по-специално космическа астрономия и астрофизика, проучване на слънчевата система и слънчево-земна физика; научни изследвания и приложения за наблюдение на Земята - наблюдение на околната среда, метеорология, аерономика и геодезия; телекомуникации и микрогравитационни изследвания, свързани с космическа биология и медицина, и обработка на материалите, както и инженеринг и оползотворяване на наземния сегмент.