Брой 232 (992), 01-12-2015
Ежедневен бюлетин
ISSN 1314-5320

Валутни курсове

ИНОВАЦИИ, НАУКА

На работна среща в БАН бяха формулирани послания към изпълнителната власт във връзка с предизвикателствата пред технологичното ни развитие


Крайно време е държавата да избистри приоритетите си в областта на иновациите и да насочи към тях основния си ресурс, стимулирането на изследванията и образованието в областта на природните и инженерните науки да стане фокус на усилията, а законовите и нормативните актове да бъдат изчистени от всичко, което спъва сътрудничеството наука–бизнес. С тези три послания, формулирани от председателя на БАН акад. Стефан Воденичаров, приключи работна среща с модератор акад. Благовест Сендов, състояла се вчера, 30 ноември, и посветена на иновациите и ускоряването на икономическия растеж.

Форумът „Предизвикателствата за технологичното развитие на България“, под патронажа на министъра на икономиката Божидар Лукарски, се проведе в Големия салон на Българската академия на науките и предизвика подчертан интерес у представители на изпълнителната власт, научните среди и индустрията.

Министърът на икономиката заяви, че е необходим модел на динамично взаимодействие между академичната общност и бизнеса, като в развитието на иновациите и технологичния трансфер централно място заемат научните среди. Министърът информира, че  насърчаването на иновациите е приоритетна задача в новия програмен период, тъй като те са основен фактор за ускорен растеж и повишаване на добавената стойност.  

БАН винаги и била наш естествен партньор, беше категоричен новият ректор на Софийския университет проф. Анастас Герджиков. Той апелира да се инвестира и във фундаменталната наука, а на БАН да се отпускат средства за целта.

В експозетата си ръководители на висши училища и на стопански организации наблегнаха колко е важно студентите да могат да работят пълноценно с научно-изследователската база на университетите, да отделят време и за чуждоезиково обучение, така че  да са подготвени за чуждестранно партньорство, а бизнесът да участва в съвместното разработване на учебни програми.  Подчертано беше, че научният ни потенциал все още е фрагментиран, а интердисциплинарността е недостатъчно застъпена. Не беше спестено и обстоятелството, че предприемаческият дух все още не е преобладаващ, че в България липсва икономическа принуда за въвеждане на иновации. Освен това, голяма част от разработките стигат до прототип и не се внедряват, много фирми предпочитат да печелят в сивия сектор и са необходими и разработки и на ниво общини.

Във втората част на форума бяха представени конкретни технологични предложения на учени от БАН:

  • Технологии за производство на водоразтворими полимери и хидрогелове, акад. Христо Цветанов.
  • Електроовлакняването – върхова технология за получаване на микро- и нановлакнести материали – стратегически области на приложение, чл.-кор. Илия Рашков.
  • Интелигентно оползотворяване на български биоресурси за икономическо развитие и устойчив растеж, чл.-кор. Вася Банкова.
  • Нови възобновяеми източници на енергия, проф. Венко Бешков.
  • Проблеми на съвременните лазерни технологии, чл.-кор. Петър Атанасов.
  • Роботиката в БАН и националната индустрия – приоритети и предизвикателства, акад. Чавдар Руменин.

Източник: Българска академия на науките

НОВИНИ ОТ БТПП
БТПП участва в Годишна конференция на секторите мебелно производство и дървообработване
Браншова камара на дървообработващата и мебелната промишленост отличи успешните фирми... Още
Практическо обучение на тема „Нови бизнес възможности и канали за продажба в България и чужбина“
Онлайн платформи за откриване на търговски представители, канали за осъществяване на B2B продажби... Още
Представяне резултатите от проект „Развитие на предприемачеството сред малкия и среден бизнес в недостатъчно развитите общини в Югоизточна Сърбия”
Подпомагане икономическото развитие на общини около Ниш, Пирот, Ябланица и Пчиня Още
НОВИНИ ОТ БРАНШОВИ ОРГАНИЗАЦИИ
Български и македонски компании от бранш текстил и облекло представиха свои колекции в Щип, Македония
Предвижда се разработване на регионална марка на сектора от трансграничния регион за излизане на външни пазари Още
ЕЛЕКТРОННИ УСЛУГИ
Стартира регистрацията на осигурители за подаване по интернет на данни за изплащане на парични обезщетения
Регистрацията е еднократна и се извършва онлайн, чрез уеб приложение, достъпно през интернет сайта на НОИ Още
ИНОВАЦИИ, НАУКА
На работна среща в БАН бяха формулирани послания към изпълнителната власт във връзка с предизвикателствата пред технологичното ни развитие
Крайно време е държавата да избистри приоритетите си в областта на иновациите и да насочи към тях основния си ресурс Още
ПРЕДСТОЯЩИ СЪБИТИЯ
Конференция в Пловдив за най-важните теми от работата на Европейския парламент през новия мандат
4 декември 2015, хотел „Тримонциум“, Пловдив Още
Търговски срещи Sourcing Taiwan 2016 – 31 март 2016 г., Тайпе, Тайван
Безплатно хотелско настаняване и възстановяване на разходите за самолетен билет Още