Европейската комисия публикува допълнителни политически насоки в подкрепа на държавите от ЕС да запазят макроикономическата стабилност, като същевременно насърчават растежа и подобряват своята конкурентоспособност. Това е от съществено значение, за да се помогне на ЕС да се справи със социално-икономическите предизвикателства през следващата година. Последните насоки обхващат политиките на еврозоната, доклада за механизма за предупреждение и съвместния доклад за заетостта за 2025 г.
Според предложението във връзка със съвместния доклад за заетостта пазарът на труда в ЕС остава относително стабилен. Равнището на заетост в Съюза достигна рекордно високо ниво от 75,3 % през 2023 г. и се повиши допълнително до 75,8 % през второто тримесечие на 2024 г. В същото време коефициентът на безработица намаля до рекордно ниско равнище от 6,1 % през 2023 г. — тенденция, която продължи и през 2024 г.
Все още обаче са налице предизвикателства. Въпреки възстановяването на равнищата на реалните заплати това все още не компенсира изцяло загубата на покупателна способност през предходните години. Широко разпространеният недостиг на работна ръка и умения също възпира повишаването на производителността, иновациите и конкурентоспособността. Предложението съдържа препоръки за по-нататъшно насърчаване на развитието на умения в целия ЕС, както и за насърчаване на качествените работни места и изготвяне на стратегия за борба с бедността, за да се постигнат целите за 2030 г. в Плана за действие на Европейския стълб на социалните права.
В предложението във връзка с доклада за механизма за предупреждение за 2025 г. се установяват потенциални макроикономически дисбаланси, които биха могли да окажат въздействие върху икономиката на отделните държави от ЕС или на Съюза като цяло. През 2025 г. ще бъдат изготвени задълбочени прегледи за деветте държави, за които през 2024 г. беше установено, че са засегнати от дисбаланси или прекомерни дисбаланси: Кипър, Германия, Гърция, Италия, Унгария, Нидерландия, Румъния, Словакия и Швеция. Ще бъде изготвен и допълнителен задълбочен преглед за Естония поради специфични рискове от нововъзникващи дисбаланси.
В тазгодишната препоръка за еврозоната държавите от ЕС се призовават да действат както поотделно, включително чрез изпълнението на своите планове за възстановяване и устойчивост, така и колективно в рамките на Еврогрупата, за да подобрят конкурентоспособността и да насърчат икономическата устойчивост.
Европейският семестър ще продължи да бъде средството, чрез което се набелязват социално-икономическите предизвикателства и се предоставят насоки за мерките на политиката, необходими за преодоляването им. През 2025 г. пролетният пакет на европейския семестър ще съдържа специфични за всяка държава препоръки за справяне с основните специфични за всяка държава предизвикателства, посочени в докладите по държави.