Народното събрание прие на второ четене Законопроекта за въвеждане на еврото в Република България
Народното събрание прие на второ четене Законопроекта за въвеждане на еврото в Република България. Законът урежда принципите, правилата и процедурите за въвеждане на еврото като парична единица на страната ни, определят се ключови за преминаването към единната европейска валута правила, въвеждат се преходни периоди, които ще позволят на гражданите да се адаптират към новата валута.
Със законопроекта не се определя конкретната дата на въвеждане на еврото или официалният валутен курс на лева към еврото. Те ще бъдат определени от Съвета на Европейския съюз (ЕС) с единодушно решение на държавите членки, чиято парична единица е еврото, и България, се посочва в законопроекта.
Парламентът прие да се въведе т.нар. период на двойно обозначаване на цените, в рамките на който цените и другите парични суми за плащане ще бъдат изписвани както в левове, така и в евро. Това задължение ще започне един месец след датата на влизане в сила на Решението на Съвета на ЕС за приемането на еврото от България и ще остане в сила за срок една година след въвеждането на еврото. След изтичането му двойното обозначаване ще бъде прекратено, за да се даде на гражданите възможност да свикнат напълно с новата валута.
Въвежда се и "период на двойно обращение на лева и еврото". В срок до един месец от датата на въвеждане на еврото левът и еврото едновременно ще бъдат законни платежни средства.
Народното събрание прие на второ четене промените в Закона за кредитните институции (ЗКИ), с които се адаптира националната правна рамка, регламентираща надзорните правомощия на Българската народна банка (БНБ), към изискванията на европейски регламенти с оглед ролята на БНБ в Единния надзорен механизъм след приемането на еврото като официална парична единица в Република България.