Назад

Народното събрание прие на второ четене промени в Закона за обществените поръчки


Народното събрание прие на второ четене промени в Закона за обществените поръчки. С приетите промени се създава постоянно действащ експертен консултативен съвет към министъра на финансите с участието на представители на Министерството на финансите, Агенцията по обществени поръчки, Агенцията за държавна финансова инспекция и Изпълнителната агенция „Одит на средствата от Европейския съюз“. За участие в работата на съвета се канят и представители на Сметната палата. При необходимост в заседанията на съвета могат да се привличат представители на други институции с компетентност по обсъжданите въпроси, предвиждат измененията.

Парламентът прие на второ четене промени в Закона за биологичното разнообразие, свързани с управлението на Европейската екологична мрежа „Натура 2000”. С измененията министърът на околната среда и водите се определя като национален орган за управление на мрежата „Натура 2000”, регламентирани са и неговите правомощия.

Орган за управление на регионално ниво на защитените зони и части от тях, попадащи в териториалния обхват на съответна регионална инспекция по околната среда и водите, е директорът на регионалната инспекция, решиха народните представители. За защитените зони на териториите на националните паркове орган за управление е директорът на съответния национален парк, а за защитените зони и частите от защитени зони, попадащи в морските пространства на България - директорът на Басейнова дирекция „Черноморски район“, предвиждат промените.

С измененията се разширява съставът на Националния съвет по биологичното разнообразие, в който се включват представители на териториални и местни органи на власт и национално представени синдикални, работодателски, секторни и други организации.

Министърът на околната среда и водите разработва Национална рамка за приоритетни действия за „Натура 2000”, в която се определят мерки за поддържане или възстановяване на типове природни местообитания и видове, включително птици в защитените зони, прие Народното събрание. Рамката ще се приема от Министерския съвет, а срокът на действието ѝ е шест години с възможност за преразглеждане и актуализиране при необходимост на всеки две години.

При едновременно отсъствие на премиера и на вицепремиера, министър-председателят да може да възлага изпълнението на правомощията си на определен от него министър, прие на първо четене парламентът. Със 125 гласа "за", 41 "против" и един "въздържал се" депутатите одобриха на първо четене промени в Закона за администрацията, внесени от председателя на парламентарната група на ГЕРБ-СДС Десислава Атанасова.

Със законопроекта се урежда изпълнението на функциите на министър-председателя при негово отсъствие от страната или ползване на законоустановен отпуск, когато правомощията му не могат да бъдат изпълнени от заместник министър-председател поради отсъствие от страната, ползване на законоустановен отпуск или при невъзможност за упълномощаването му. Предвижда се в тези случаи министър-председателят да може да възлага изпълнението на своите правомощия на определен от него министър, с писмена заповед за всеки конкретен случай.