С промени в Кодекса на труда, публ. на 17.07.2015 г., отпадна задължението на работодателите да съставят ежегодни графици за ползване на отпуските.
Прие се Постановление за изменение и допълнение на Наредбата за работното време, почивките и отпуските, приета с постановление №72 на Министерския съвет от 1986 г., като с една от промените се възлага на работодателите задължение в началото на всяка календарна година – до 31 януари, да уведомяват работниците и служителите за размера на отпуска, който предстои да ползват през същата година, вкл. отложен или неползван от предходни години.
При обсъждане на проекта на Наредбата в становище до председателя на НСТС БТПП изрази несъгласие с посочената промяна.. Мотивите за това са:
а) Не е налице законова делегация в Кодекса на труда, която да дава право този въпрос да бъде регламентиран в подзаконов нормативен акт (какъвто е Наредбата), поради което промяната в тази част протоворечи Кодекса на труда, респ. – тя е недействителна.
б) Независимо от преждеизложеното, въпросът не се нуждае от регламентация, тъй като и понастоящем работодателят, като издава заповедите за отпуск, отразява какъв отпуск (за коя година) се разрешава.
в) Към горното следва да се изтъкне изрично, че с посочената промяна не само се заличава законовото облекчение, отменящо задължението за съставяне на годишни графици за отпуски, но работодателят се натоварва допълнително със съставянето на тези уведомление. Вместо един график за отпуски следва да се съставят нови толкова на брой уведомления, колкото са работниците/служителите в предприятието. И не само това, но и да се вземат подписи от всеки работник/служител, че е получил уведомлението, с оглед доказателствената стойност за изпълнение на това задължение от работодателя.