Назад

Напрежението на пазара на труда в страните-членки на ОИСР намалява, но като цяло остава високо


Заетостта на пазарите на труда в страните-членки на Организация за икономическо сътрудничество и развитие (ОИСР) е по-висока, отколкото преди пандемията от COVID-19. Нивото на безработицата е близо до най-ниското отчетено ниво, от 2001 г., се посочва в годишен доклад на организацията, публикуван на 9 юли 2024 г.

Растежът на работните места и доходите обаче се забавя. Заплатите се възстановяват до нивата от преди 2020 г., но само в 19 от 35-те държави от ОИСР. Добра новина е, че разликите в участието на половете в заетостта намаляват, като заетостта на жените се е увеличила с около 5% и с 3% за мъжете през май тази година спрямо декември 2019 г.

Прогнозата на ОИСР за 2024 г. изчислява, че заетостта в страните-членки, която достигна 662 милиона през май 2024 г., с увеличение от около 25% от 2000 г. насам – се очаква да нараства с около 0,7% годишно през 2024-25 г. Коефициентът на безработица в ОИСР възлиза на 4,9% през май 2024 г. и се очаква леко да се повиши. Той е с 0,2 процентни пункта по-висок при жените, отколкото при мъжете.

Реалните заплати наваксват загубеното през 2022 г. и първата част на 2023 г. До първото тримесечие на 2024 г. годишният ръст на реалните заплати е положителен в 29 от 35-те страни-членки на организацията, за които има данни, със средно увеличение във всички страни от 3,5%.

Данните показват обрат на последните тенденции, при които печалбите растат по-бързо от заплатите. Заплатите сега възстановяват част от загубените позиции, докато има място за печалби, които да осигурят допълнителен буфер за растеж на заплатите предвид значителния ръст на печалбите през последните две до три години.

Минималните заплати в реално изражение в почти всички страни от ОИСР са над нивата от 2019 г. През май 2024 г. реалната минимална работна заплата е с 8,3% по-висока от медианата преди пет години в 30-те държави от ОИСР, имащи национална законова минимална работна заплата. Това се случва благодарение на значителните номинални увеличения на законово установените минимални заплати в подкрепа на най-ниско платените, през периода на висока инфлация през последните две-три години.

Данните сочат още, че заплатите се представят по-добре в долната част на скалата. Номиналните заплати нарастват повече в по-нископлатените отрасли и професии, и сред работниците с ниско образование.