Рисковете, свързани с плащането на непълнен размер на възнагражденията, т. нар. „заплати в плик“, бяха обсъдени по време на кръгла маса, организирана от НАП. От Агенцията са разработили калкулатор, чрез който всеки може да изчисли какви загуби произтичат от невнесени или частично внесени осигуровки в период от 30 години.
Калкулаторът е достъпен на адрес: http://www.zaplatavplik.bg/, а кампанията на НАП срещу укриването на осигуровки се осъществява съвместно с Националния осигурителен институт, Главната инспекция по труда (ГИТ), Министерство на труда и социалната политика, работодателските организации и др.
БТПП, като партньор по тази инициатива, многократно се е обявявала против сивата икономика и разпространението й в трудово-правните отношения, от които всички са потърпевши – работодателите, заради нелоялната конкуренция, работниците, заради по-ниските обезщетения при болест, майчинство или пенсия, а и държавата, заради по-малкото приходи. Всичко, което се декларира, трябва да отговаря на реалността.
От страна на НАП бяха представени нови идеи, насочени повече към информираност, а не толкова към противодействие чрез контрол. Олга Чугунска, като представител на БТПП в дискусията, отбеляза, че важно място в ограничаване на сивата икономика има мотивацията на лицата. Подчерта няколко области, в които, ако се вземат мерки, ще се повиши доверието на хората към осигурителната система, а именно: справяне с фиктивните болнични и промяна в системата за отпускане на инвалидни пенсии.
Електронно съобщение с информация за декларирания пред НАП осигурителен доход, трудов договор и други данни от данъчно-осигурителното му досие да получава всеки новоназначен служител. Това е една от мерките, които приходната администрация планира да предприеме за намаляване на проявлението на риска от укриване на част от работните заплати или т. нар. „заплата в плик“.
Инициирането на срещи с представители на браншови организации на рискови отрасли, сключване на споразумения с тях, насърчаване на т. нар. саморегулация в браншовите организации, включително и чрез законодателни мерки, са също част от възможните решения за намаляване на проявленията на риска от укриване на заплатите на работниците. Всички участници в кръглата маса се обединиха около мнението, че най-ефективния подход за справянето с риска от укриване на доходите, е свързан с информирането и комуникирането с обществото на това какви са техните преки загуби от подобно поведение, респективно, ползи от спазването на закона.
В заключение всички участници в кръглата маса се обединиха във виждането за продължаване на кампанията на НАП за изсветляване на доходите.