Назад

Наградите на ЕС за биологично производство за 2025 г. са отворени за кандидатстване


От днес до 27 април 2025 г. е отворено за кандидатстване четвъртото издание на наградите на С за биологично производство

С тези награди се отличават лидери във веригата за създаване на стойност в областта на биологичното производство, които разработват вдъхновяващи проекти, които подобряват производството и потреблението на биологични храни. Наградите на тазгодишните победители ще връчени на церемония в Брюксел на 23 септември – европейския ден на биологичното производство. 

Наградите на ЕС за биологично производство се организират съвместно от Европейската комисия, Европейския икономически и социален комитетЕвропейския комитет на регионите, COPA-COGECA и IFOAM Organics Europe. 

Ще бъдат връчени седем награди в шест категории: най-добър земеделски стопанин, занимаващ се с биологично земеделие (жена и мъж); най-добър био регион/област; най-добър био град; най-добро МСП за преработка на биологични храни; най-добър търговец на дребно на биологични храни; и най-добър ресторант.

Да кандидатстват за наградите могат организации със значими проекти за по-голяма достъпност на биопродуктите в ЕС – земеделски стопани, региони, фирми, магазини, ресторанти, както и градове, които активно насърчават биологичното производство като например предлагат биологични храни на местни ученици.

Кандидатурите могат да се подават на всички официални езици на ЕС чрез онлайн формуляр, достъпен до 27 април 2025 г. Допустимите кандидатури ще бъдат разгледани от жури спрямо критерии за високи постижения, иновации, устойчивост и потенциал за възпроизвеждане на проекта. Печелившите проекти трябва да допринесат за повишаване на обществената осведоменост за биологичното производство в ЕС.

Биологичното земеделие е от жизненоважно значение за опазването на околната среда, климата, биологичното разнообразие и хуманното отношение към животните. Тъй като осигурява висококачествени храни с минимален отпечатък върху околната среда, биологичното земеделие е от решаващо значение за развитието на устойчиви продоволствени системи в ЕС. 

През 2021 г. Европейската комисия прие план за действие за увеличаване на търсенето и предлагането на биологични продукти и за повишаване на устойчивостта на биологичното производство. Държавите членки бяха насърчени да определят целеви стойности за биологично земеделие в рамките на своите стратегически планове по ОСП и национални планове за действие в областта на биологичното производство. 

От 2023 г. насам, общата селскостопанска политика засили финансовата подкрепа за преминаване към биологично земеделие.

Допълнителна информация е налична в съобщението на медиите