15 милиарда евро ще бъдат инвестирани в проекти, създаващи работни места, само през първите две години от програмата на ЕС за изследвания и иновации „Хоризонт 2020“.
Програмата „Хоризонт 2020“ започна миналата седмица с обявяване на първите конкурси за проекти, търсещи финансиране.
През следващите 7 години ще бъдат отпуснати 80 милиарда евро на университети, научноизследователски организации и предприятия за подпомагане на изследванията, посветени на нови продукти и услуги.
Надеждата е с тези значителни инвестиции да се даде тласък на европейската икономика на знанието и да се стимулират научните пробиви, помагащи на Европа да върви в крак със своите световни конкуренти.
Засилване на нововъведенията и растежа
Програмата ще привлече частни инвестиции и ще предостави начално финансиране, което се очаква да доведе до повече технологични пробиви и открития и да подпомогне реализацията на новаторски идеи от лабораторията на пазара.
Поканите за представяне на проекти за 2014-
За пръв път Комисията обяви приоритетите си за финансиране през следващите 2 години, за да създаде по-голяма сигурност по отношение на посоката на политиката на ЕС за изследвания. Средствата ще бъдат съсредоточени в 12 области, включително персонализирано здравно обслужване, цифрова сигурност и интелигентни градове.
В рамките на програмата учените ще имат достъп до безвъзмездни средства чрез Европейския научноизследователски съвет, а младите учени ще могат да получават стипендии.
Финансирането за промишлеността ще даде тласък на информационните и комуникационни технологии, нанотехнологиите, усъвършенстваните производствени технологии, роботиката, биотехнологиите и космическите изследвания.
Междувременно области като здравеопазването, земеделието, енергетиката и транспорта ще могат да получават финансиране чрез бюджета, отделен за справяне със социалните предизвикателства.
По-лесен достъп до финансиране
Поне 60 % от общия бюджет на „Хоризонт 2020“ ще се използва за насърчаване на устойчивото развитие, а поне 35 % от разходите ще бъдат свързани с климата.
В сравнение с предишните научноизследователски програми на ЕС процедурата за кандидатстване за финансиране по „Хоризонт 2020“ бе опростена, за да могат участниците да получават бързи решения и да съсредоточат усилията си върху разработването на своите проекти.