Днес на извънредно заседание Министерският съвет прие пакета от данъчни закони, които да бъдат изпратени към парламента, така че още този четвъртък да бъдат разгледани в Комисията по бюджет и финанси.
След приемането на данъчните закони ще бъде фиксирана напълно и приходната част на бюджета и парламентът ще може да приеме и бюджета преди края на годината, заяви финансовият министър Асен Василев.
Той припомни, че пакетът от данъчни закони беше публикуван в края на септември.
„Един месец стояха на обществено обсъждане, редица синдикални и професионални организации подадоха свои предложения. Мисля, че имаме доста балансирани предложения, но разбира се последната преценка е на парламента“, каза Василев.
Той обясни, че има няколко предложения спрямо това, което беше прието от НСТС и те са свързани с искания на Националното сдружение на общините.
Относно патентния данък на гъбарите и събирачите на трюфели, които излязоха на протест, финансовият министър посочи, че е постигнат компромис по тяхно предложение, който да изсветли бранша.
С предлаганите промени се запазва нулевата ставка за производителите и търговците на хляб и брашно до средата на следващата година.
Той обясни и за ДДС за ресторантьорите и хотелиерите. „Получихме доста предложения от техните организации за това да се въведат постерминали задължително във всички заведения с 2, 3, 4 и 5 звезди. Само най-малките да бъдат освободени. Задължително да се плащат заплатите по банков път в заведения с 2, 3, 4 и 5 звезди. Да има минимални ставки за персонал, които са по-високи от минималната работна заплата и за най-ниско платените длъжности да започват от 1000 лева и да вървят нагоре, което да изсветли трудовите доходи. Ако всичко това бъде прието, тогава 9% могат да останат като временна мярката, тъй като хазната ще събере повече средства по този начин, отколкото през увеличение на ДДС. Изборът е на парламента- дали да приеме пакета от изсветляване или да приеме 20% ДДС”, заяви Василев.
Пакетът данъчни закони ТУК